Situácia sa skomplikuje o to viac, ak vy ste tí, ktorí majú dať prednosť v jazde.
Marian: "Ako vodič prichádzam do križovatky X bez úpravy hlavnej a vedľajších ciest, pred križovatkou napravo je značka "IP 3a", ktorá označuje, že cesta vpravo je jednosmerná.
a) musím dávať prednosť sprava, keďže cesta je jednosmerná (od križovatky) a teoreticky by sprava nemalo prísť žiadne auto?
b) keby prišlo k dopravnej havárii, teda že by som nedal sprava prednosť a kolízne auto by išlo v jednosmerke prakticky v protismere, kto by bol za haváriu vinný?
c) ak by som podľa a) mal dávať prednosť v jazde sprava, načo potom slúži značka IP 3a?"
Otestujte si znalosti z dopravných predpisov
Vždy, keď vchádzate do križovatky, by ste mali byť pripravení aj na nečakané, aby ste mohli urobiť maximum pre zabránenie prípadnej havárie. Neodporúčame teda očakávať, že všetci okolo vás budú vždy a zakaždým dodržiavať predpisy. To platí aj pre jazdu v jednosmerke.
Skúsenosť ukazuje, že niektorí si skracujú cestu cez jednosmerky v protismere. Preto by ste nemali očakávať, že nikto nevojde do križovatky z jednosmerky. Okrem toho, aj podľa dopravných predpisov ste povinní vždy dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava v križovatke neoznačenej dopravným značením. Aj keby také auto šlo v jednosmerke v protismere.
Prečítajte si aj:
Aj chodec môže spôsobiť nehodu. Môže dostať pokutu 800 eur
§ 20, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič, ktorý prichádza do križovatky po vedľajšej ceste označenej dopravnou značkou "Daj prednosť v jazde" alebo "Stoj, daj prednosť v jazde", je povinný dať prednosť v jazde vozidlám a ostatným účastníkom cestnej premávky prichádzajúcim po hlavnej ceste okrem chodcov, ktorí neprechádzajú cez križovatku v organizovanom útvare.
(2) Ak prednosť v jazde nevyplýva z odseku 1, vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu prichádzajúcemu sprava.
Ak by sa stala dopravná nehoda medzi vami a vozidlom z jednosmerky, ktoré šlo v protismere a ktorému ste mali dať prednosť, posudzovalo by sa to individuálne.
Netreba ale zabúdať, že porušenie predpisov iným vodičom nie je dôvod na to, aby sme aj my mohli nedodržiavať dopravné pravidlá. V opačnom prípade by na cestách vznikol chaos.
Za istých okolností by mohol byť za vinníka označený iba vodič z vedľajšej cesty. Nie je však vylúčená ani spoluvina vodiča z jednosmerky. Spravodlivé by ale bolo, aby bol v prípade nehôd, ako spomínal Marian, uznaný za vinného vodič z jednosmernej cesty, ak ten, ktorý mal dať prednosť, urobil všetko pre to, aby sa nehoda nestala.
Stačí však, že vodič, ktorý mal dať prednosť, videl auto vchádzajúce do križovatky, alebo mal možnosť ho vidieť, viny sa nezbaví. A to ani vtedy, ak sa zrazí s autom, ktorého vodič šiel v protismere.
Dopravná značka označujúca jednosmernú cestu totiž neurčuje to, kto má kedy prednosť. Samozrejme, po nehode, aj keby za vinníka označili vodiča, ktorý mal dať prednosť, by mali sankcionovať aj vodiča z jednosmerky. Pre vážne porušenie predpisov. Za jazdu v protismere je možné nielen uložiť pokutu do výšky 300 eur, ale aj zakázať šoférovať až na 2 roky.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk