SME

Prvá jazda: Lancia Voyager zdedila všetko dobré aj zlé

S prerábaním modelu Voyager na Lanciu mali Taliani podstatne menej práce než s limuzínou Themou. Dokonca zachovali aj pôvodné meno, ktoré je značkou samo o sebe. Prevzali ho celý aký bol, so všetkými jeho kladmi aj zápormi.

(Zdroj: Daniel Hlinka)

Vďaka inovovanému motoru 2.8 D od VM Motori a jeho novému uloženiu, ale tiež väčšiemu dôrazu na odhlučnenie kabíny je nový Voyager predovšetkým tichší a lepšie odhlučnený.

Škoda len, že čas medzi preberaním automobilky Chrysler a predstavením nových modelov nový majiteľ nevyužil už na osadenie vlastného naftového dvojlitra do modelu Voyager. Bol by ľahší než 2.8 D a jeho výkonnejšia verzia má aj lepšie parametre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voyager má za svoju 27-ročnú kariéru po celom svete veľa priaznivcov. Pre jeho veľký vnútorný priestor a maximálne praktický interiér. Som otec veľkej rodiny, takže vanom venujem vždy prioritnú pozornosť. Preto som sa ponáhľal ako prvý vyskúšať práve Voyager.

SkryťVypnúť reklamu

Kozmetické zmeny

Napriek zmene mena, pod ľahko modifikovanou karosériou s novým nárazníkom, prednými svetlami a maskou chladiča, ktorá ho robí na prvý pohľad identifikovateľným ako Lanciu sa ukrýva Chrysler Voyager piatej generácie. V USA predávaný od roku 2008.

Veľkorysé vonkajšie rozmery ostali zachované, rovnako bočné posuvné dvere, ktoré sa dajú ovládať aj diaľkovo tlačidlami z interiéru alebo na kľúči. Zástupcovia značky tvrdia, že interiéru vdýchli mäkšiu a kultivovanejšiu atmosféru. Mäkšiu novými mäkkými materiálmi, napríklad vo výplniach dverí, na palubnej doske a veľmi príjemná je tiež koža na volante.

Z veľkej časti s ich tvrdením súhlasím, no jedným dychom dodávam, že z interiéru stále kričí americký pôvod. Na prvý pohľad možno nie je až tak prepracovaný ako Volkswagen Sharan alebo Ford Galaxy, ale ospravedlňuje to jeho cena a výbava.

SkryťVypnúť reklamu

Tak bohato vybavený van za dané peniaze na trhu nedostanete. Ameriku tiež cítiť vo vnútornom priestore a množstve veľkých odkladacích boxov aj schránok. Len v stredovej konzole sú štyri veľkorysé odkladacie miesta.

Vďaka tomu, že niekto rozumný využil hluchý priestor na palubnej doske vedľa volantu a umiestnil tam radiacu páku automatickej prevodovky a uvoľnil tak priestor medzi sedadlami. To samozrejme nie je jediné múdre riešenie, ktorým poteší Voyager.

Keď do podlahy, tak do podlahy

Výrobca je zvlášť hrdý na unikátny systém sklápania druhého a tretieho radu, ktorý nazýva „Stow ´n Go“. Ich pointa je v tom, že niekoľkými jednoduchými ťahmi sa dajú úplne ukryť do podlahy. Ako detská skladačka. Pre jednoduchšiu orientáciu sú jednotlivé kroky očíslované.

SkryťVypnúť reklamu

Pôsobivý sklápací mechanizmus má však jednu slabú stránku a tou je veľkosť sedadiel, ktorá je limitovaná tým, aby sa vmestili do priestoru na to v podlahe vymedzený. Preto možno nie sú jeho sedadlá až tak komfortné ako u konkurencie.

Sedáky sú dostatočne dlhé aj veľké, dokonca majú šikmý sklon, vďaka čomu dobre podopierajú stehná na dlhých trasách. Operadlá by ale mohli byť dlhšie. Od konkurencie sa Voyager odlišuje nielen mechanizmom sklápania sedadiel, ale tiež usporiadaním sedenia.

V druhom rade má len dve samostatné kreslá a úplne vzadu delenú lavicu pre troch. Medzitým more voľného priestoru, aby sa pasažierom pohodlne pohybovalo po kabíne, čo je asi jeho najväčšia výhoda v porovnaní s konkurenciou ako Sharan a Galaxy, prameniaca z jeho celkovej dĺžky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V základnom usporiadaní s využitím všetkých troch radov sedadiel sa do kufra vmestí 934 l batožiny (až po strop). Po vyklopení tretieho radu ostane totiž v podlahe doslova hlboký „kráter“, do ktorého sa vmestí veľa vecí.

Sklopením tretieho radu narastie prepravná kapacita na 2394 l a zložením všetkých zadných sedadiel do podlahy sa z Voyageru stane dodávka s objemom 3912 l. Z pohľadu rodiča ma zaujalo ešte niekoľko detailov. Napríklad, že zadné vyklápateľné dvere, inak povedané veko kufra sa dá automaticky z miesta vodiča nielen otvárať, ale aj zatvárať. Túto možnosť neponúka podľa mňa žiaden van.

Diaľkové ovládanie bočných posuvných dverí som už spomínal. Okná na všetkých bočných dverách je možné sťahovať, jedine úplne zadné bočné okná sa iba odklápajú. V zime môžu byť vyhrievané štyri zo siedmych sedadiel a príplatkový zábavný balík s dvomi stropnými video obrazovkami umožňuje deťom sledovať jedno video v druhom a úplne iné v treťom rade.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Jazdili SME...

Prevažná väčšina slovenských zákazníkov siahne po naftovom štvorvalci 2.8 D. Jeho papierový výkon120 kW/163 k z dynamiky auta necítiť. S benzínovým šesťvalcom aj naftovým štvorvalcom sa dodáva len v kombinácii so šesťstupňovou automatickou prevodovkou.

Na prvých dvoch až troch prevodových stupňoch zrýchľuje celkom svižne. Dosiahnutie vyšších rýchlostí mu však trvá dlhšie. Dynamiku motora tlmí pohotovostná hmotnosť 2,3 tony, ktorú dostať do pohybu stojí nejakú silu aj energiu v podobe paliva.

Výrobca mu píše spotrebu 7,9 l/100 km, ktorá je dosiahnuteľná na okreske s ľahkou nohou na plyne. Inak treba počítať s 8,5 l/100km. Ťažký motor umiestnený vpredu cítiť na prejazdoch zákrut, kde treba počítať s väčším bočným preťažením a pevnejšie držať volant v rukách.

Inak je jazda komfortná a kultivovaná. Motor je naozaj tichý a kabína celkovo veľmi dobre odhlučnená.

Na otázku, kedy Taliani začnú do modelu Voyager montovať naftový dvojliter MultiJet, ktorý je ľahší a vo výkonnejšej verzií má aj lepšie parametre sme konkrétnu odpoveď nedostali. Táto alternatíva je však vo výhľade a išlo by o logický krok, ak chce Fiat v tomto segmente držať krok s konkurenciou.

Na komfortnom naladení podvozka sa nič nezmenilo. Ani nebolo treba, pretože cieľom tohto auta nie je v jazdnej dynamike konkurovať Fordu Galaxy. Podstatnejšie je, že aj podvozok bol viac odhlučnený.

Už v predaji

Voyager je pohodlný cestný krížnik, ideálny na hltanie dlhých kilometrov s celou rodinou. Importér ho začína predávať už tento mesiac v jedinej, veľmi dobre vybavenej verzii s testovaným motorom od 38 800 eur.

Doobjednať sa dá len niekoľko prvkov ako entertainment balík s integrovaným DVD prehrávačom, dvomi bezdrótovými slúchadlami a obrazovkami pre druhý a tretí rad (2 050 eur), bi-xenónové svetlá (820 eur), média centrum s dotykovou obrazovkou, cúvacou kamerou, navigáciou (1 220 eur), elektricky ovládané strešné okno (1 220 eur), automatický systém monitorovania slepého uhla (660 eur) a balík s bezkľúčovým odomykaním, štartovaním a dažďovým senzorom (1 150 eur).

Technické parametre vozidiel Lancia Voyager

motor 2.8 D 3.6 V6
zdvihový objem [cm3] 2768 3604
výkon [kW/k] 120/163 208/283
pri otáčkach [1/min] 3800 6600
krútiaci moment [Nm] 360 344
pri otáčkach [1/min] 1800-2800 4400
prevodovka 6AT 6AT
prevádzková hmotnosť [kg] 2242-2330 2091-2215
palivová spotreba [l/100 km] 7,9 10,8
emisie CO2 [g/km] 207 251
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] 11,9 8,5
maximálna rýchlosť [km/h] 193 209

Rozmery:

dĺžka 5218 mm
šírka 1998 mm
výška 1750 mm
rázvor náprav 3078 mm
objem batožinového priestoru (až po strop) 934/2394/3912
objem palivovej nádrže 76 l
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 643
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 423
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 087
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 770
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 632
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 609
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 016
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Štefan Šturdzík: Hamas vs Izrael.
  2. Viktor Pamula: Pieseň IMT Smile je stále aktuálnejšia
  3. Milan Buno: Prečo odovzdávame moc zlým a skazeným ľuďom?! | 7 knižných tipov
  4. Aleksander Prętnicki: Cena úspechu - Bratislavský expres
  5. Vladimír Bojničan: Malé zamyslenie sa na “Veľkú noc”
  6. Ladislav Kucharik: Rio 01 - Holé zadky v meste hriechu, pod rukami Krista
  7. Juraj Ondruška: PRIPOMIEKY LETISKO VAJNORY DO 22.4.2025
  8. Eva Gallova: Slávny maliar Raffael Santi bol pochovaný dvakrát
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 38 830
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 30 709
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 21 381
  4. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 819
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 19 334
  6. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 11 086
  7. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 475
  8. Ján Šeďo: Pomoc "bezradnému MUDr. Kotlárovi", apel na s. "precedu". 8 507
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťZatvoriť reklamu