Juraj: "V Dubnici a okolí sa rozšírila 'móda' odstaviť aj na niekoľko dní autobus prímestskej dopravy alebo aj súkromného prepravcu na začiatku či pri konci autobusových zástavok. Najmä v lete sa na miestach, kde sú dlhodobo alebo pravidelne odstavené autobusy, vytvárajú priehlbiny.
Vo väčšine prípadov sú za zastávkami priechody pre chodcov, tam je problém ešte väčší, lebo vodič idúci po ceste neskoro vidí nielen značku priechod pre chodcov, ale aj chodcov, ktorí už-už vstupujú na vozovku, a ktorým musí dať prednosť.
Viem si predstaviť reakciu polície, ak by takto odstavil niekto svoje súkromné auto čo i len na moment, keď si ide kúpiť noviny. Alebo majú vodiči autobusov iné práva?"
Je známe, že vozidlá v rozpálenom lete poškodzujú asfaltový povrch vozovky, na ktorej parkujú. Záleží na kvalite asfaltu, no aj ľahšie autá zanechajú na mäkkom asfalte odtlačok.
Čím väčšie kolesá, tým väčšie poškodenie. Neznamená to však, že vodič porušil predpisy. Hovorí to len o kvalite vozovky.
§ 25, zákon č. 8/2009 Z.z.:
(1) Vodič nesmie zastaviť a stáť
f) na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb v úseku, ktorý sa začína dopravnou značkou pre zastávku a končí sa 5 m za označníkom zastávky, a tam, kde taká dopravná značka nie je, vo vzdialenosti kratšej ako 30 m pred označníkom zastávky a 5 m za ním; ak je priestor zastávky vyznačený príslušnou vodorovnou dopravnou značkou, platí tento zákaz len pre nástupište a vyznačený priestor,
Predpisy autobusom nedovoľujú parkovať na zastávkach. Aj keď ich vodičov zrejme nebude nikto pokutovať, pravidlá im zakazujú zastaviť či stáť na zastávke vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb. Výnimka neexistuje.
Zastávky sú často na miestach, ktoré z hľadiska bezpečnosti nie sú pre ne ideálne. Parkujúci autobus je veľké vozidlo, ktoré dokáže zneprehľadniť dopravnú situáciu a môže byť príčinou nehody.
Juraj sa však pýtal na situáciu, keď autobus stojí dlhú dobu pred priechodom pre chodcov.
Vodiči motorových vozidiel by mali poznať predpis, že pri obchádzaní stojaceho vozidla pravidelnej verejnej dopravy sú povinní prihliadnuť na možnosť, že na vozovku vbehnú ľudia a jazdu prispôsobiť tak, aby ich neohrozili. Platí to aj v prípade, že šofér autobusu odstavil svoje vozidlo na zastávke a odišiel. Ostatní vodiči, ktorí autobus obchádzajú, si musia dávať pozor.
Najlepšie je spomaliť tak, aby ste minimalizovali riziko prípadnej zrážky s človekom, ktorý vojde na vozovku pred autobusom. Ak je pred autobusom priechod pre chodcov, treba byť ešte obozretnejší. Aj keď zvislú značku, ktorá na priechod upozorňuje, nevidno, upozornením by malo byť vodorovné označenie priechodu.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk