Zástupcovia Bieloruska vyhlásili pripravenosť na obchodnú vojnu s Ukrajinou v prípade, že Ukrajina zavedie importných bariérové clá na ropné produkty. Ako keby niekto naschváľ hľadal možnosť kompenzovať si straty, alebo naopak, zarobiť na vzniknutej situácii: "Nepodarilo sa to s Bruselom, určite to vyjde s Bieloruskom."
Takto nejako to vidí autor článku "Bielorusko môže vstúpiť do obchodnej vojny s Ukrajinou", Andrej Kožemiakin.
Prečítejte si aj: Ukrajinské clá na ropu môžu začať obchodnú vojnu s Bruselom
Ukrajina je presvedčená o zlých úmysloch Bieloruska
Ukrajinskí spracovatelia ropy sú vraj presvedčení, že za všetko môžu bieloruské rafinérie a najmä tá v Mozire, ktorá má k Ukrajine najbližšie.
Dodáva ropné produkty na ukrajinský trh za dumpingové ceny, údajne vďaka tomu, že Bielorusko ako člen colnej únie s Ruskom a Kazachstanom dostáva ropu z týchto krajín lacnejšie.
Autor článku si ale myslí, že Bielorusko je v tomto prípade nevinné, pretože na základe medzivládnej dohody Bieloruska a Ruska odvádza dane z exportu ropných produktov do ruskej štátnej pokladne a dodávateľom ropy platí cenu vyššiu o 40 až 45 USD za tonu v porovnaní so svetovými cenami.
Okrem toho Kožemiakin poukazuje na problémy bieloruských rafinérií, keď hovorí o tom, že deväť mesiacov obe rafinérie pracovali so stratou a aby sa bieloruská strana vyhla takejto situácii, rokuje s ruskými dodávateľmi o znížení uvedenej nadhodnoty o polovicu, teda na úroveň 20 USD za tonu.
Clá poškodia Bielorusko i Ukrajinu
Hlavný dôraz kladie Kožemiakin na možné následky, ktoré by vyplývali z obchodnej vojny medzi dvomi susedmi, ktorých ekonomiky sú tesne prepojené.
Zavedenie bariérových ciel by bolestivo pocítila najprv ekonomika Bieloruska, ktorá ročne exportuje na Ukrajinu ropné produkty v hodnote približne 1,9 miliardy USD. "Lenže Bielorusko môže zaviesť adekvátne bariéry na dovážaný ukrajinský tovar," upozorňuje Kožemiakin.
Riaditeľ Konzultačnej skupiny A-95, Sergej Kujun, argumentuje: Ukrajina je člen Svetovej obchodnej organizácie, v rámci ktorej je presne dohodnutá súčinnosť s ostatnými krajinami. Dane a iné bariéry sú civilizovaným mechanizmom ochrany vnútorných producentov.
No civilizovanou je aj reakcia strany, ktorá bola ochrannými opatreniami zasiahnutá a má právo zaviesť adekvátne opatrenia do výšky utrpených strát.
Obchodnými bariérami by utrpeli obe strany.
Bielorusko provokuje rastom produkcie
Bielorusko však v spore s Ukrajinou nie je úplne bez viny. Od januára do septembra tohto roku sa export ropných produktov z Bieloruska zvýšil o 58,4 % v porovnaní s podobným obdobím minulého roku. Oznámil to Národný štatistický výbor Bieloruska.
Produkty v objeme 2,3 miliónov ton exportovalo Bielorusko do krajín Spoločenstva nezávislých štátov, teda aj na Ukrajinu. Je to nárast o 35,4 %. Mimo štátov spoločenstva krajín bývalého Sovietskeho zväzu Bielorusko exportovalo 9 miliónov ton, čo je nárast o 65,6%.
Výroba benzínov poklesla o necelé percento, ale výroba motorovej nafty vzrástla o 22 %.
A aby sa to všetko dalo vyrobiť, muselo Bielorusko za uvedené obdobie doviesť viac ropy: o 44%, čo znamená celkových 14,98 miliónov ton.
Pripočítajme k tomu ekonomické problémy v krajine a snahu štátnych úradníkov za každú cenu naplniť prázdnu pokladňu. Otázka je, na úkor koho sa to deje? Bruselu alebo Ukrajiny?
Zdroj: OilNews
Autor pracuje ako vedúci zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku.