Vlastníci STK sa obávajú toho, že štát umožní vznik 5- až 6-krát viac staníc technickej kontroly, ako ich je dnes. Za istých okolností by takéto otvorenie trhu mohlo znamenať výrazné zvýšenie cien povinných kontrol.
Parlament v týchto dňoch rokuje o novele zákona, ktorá má zaviesť na stanice technický či emisných kontrol kamerové systémy. Malo by sa tým zabrániť väčšine podvodov, ktorých princípom je za úplatok poslať do premávky aj vozidlo, ktoré by normálne povinnou kontrolou neprešlo.
Tak, ako sa mení zákon, mení sa aj jej vykonávacia vyhláška. Podľa informácií Národnej asociácie STK by sa do nej malo dostať ustanovenie, ktoré by umožnilo na Slovensku otvoriť ďalších 400 až 500 staníc technickej kontroly (STK).
"Prečo máme rozširovať a znekvalitniť dobrú kvalitnú sieť STK-čiek, ktorá má dostatočné kapacity na celom Slovensku? Podľa nového vzorca, keď sme to prepočítali, by vznikol nárok napríklad v meste Svätý Jur na 3 až 4 STK. Podotýkam, že sú tam 2 krčmy," upozorňuje Anton Rozbora, člena predsedníctva Národnej asociácie STK.
Počet STK sa meniť nebude
Ministerstvo dopravy však ubezpečuje, že zmenou vyhlášky sa neumožní navýšiť počet STK na Slovensku. "Aj keď sa o tom diskutovalo, ministerstvo aktivity v tomto smere stoplo," povedal nám Ľubomír Tuscher, šéf komunikačného odboru ministerstva dopravy. Hlavný dôvod je problém so zabezpečením kontroly fungovania zvýšeného množstva STK.
Predseda Národnej asociácie STK, Miroslav Kobrtek, nás však upozornil, že na ministerstve dopravy pracujú ľudia, ktorí už niekoľko rokov intenzívne presadzujú liberalizáciu trhu STK.
A aj keď sa teraz v počte staníc technickej kontroly nič nezmení, obava u členov asociácie pretrváva. Zmeniť vyhlášku nie je komplikovaný proces a nový minister po voľbách môže mať iný názor ako súčasné vedenie ministerstva dopravy.
Prevádzkovanie STK už nie je výnosné
Na prvý pohľad to vyzerá tak, že by z liberalizácie trhu technických kontrol mal mať motorista prospech. Podľa ekonomických poučiek by malo platiť, že viac staníc technickej kontroly znamená väčšiu konkurenciu a aj tlak na ceny a kvalitu poskytovaných služieb. V prípade STK to však s veľkou pravdepodobnosťou platiť nebude.
Podľa Rozboru je na Slovensku približne 120 staníc technickej kontroly. Viacerí prevádzkovatelia STK nám potvrdili, že v súčasnosti majú menej práce a ich existujúce kapacity nie sú naplnené.
Medzi dôvody, pre ktoré už STK nepatrí medzi zaujímavé oblasti podnikania, patrí, okrem dostatočného množstva STK po celom Slovensku, aj nedávne šrotovné, zlacnenie nových áut a ekonomické problémy v stavebníctve, informoval nás Miroslav Kobrtek.
Šrotovné stiahlo z trhu niekoľko desiatok tisíc starých vozidiel. Nižšia cena nových áut sa pre krízu udržala a nové autá sú tak dostupnejšie. Ojazdené autá sa preto nedostávajú do obehu ako v minulosti.
No a problémy v stavebníctve spôsobili, že dnes sa v premávke nachádza menej vozidiel tohto odvetvia, čo znamená aj menej povinných kontrol.
Kamerový systém v každej STK má zabrániť korupcii
Napriek menšiemu množstvu práce sa zdajú byť protesty prevádzkovateľov STK nepochopiteľné.
Ak by pribudla na základe predpisov možnosť otvárať nové STK, zdá sa, že by ju málokto využil. Dnes to podľa asociácie STK nie je už taký lukratívny "biznis" ako v minulosti.
Pre niektoré stanice sa dokonca situácia môže výrazne zhoršiť. Keďže novela zákona prináša povinnosť mať na všetkých STK namontovaný kamerový systém, do premávky sa už v podstate nedostanú autá, ktoré by za normálnych okolností technickou kontrolou neprešli.
Pracovníci či vlastníci STK tak už nebudú môcť získavať "čierne" peniaze za fiktívne technické kontroly. Ich konkurenčná výhoda voči serióznym STK sa stratí.
Obavy ostávajú
Národná asociácia STK sa aj tak obáva, že otvorenie trhu STK pre ďalšie stovky staníc, bude pre existujúcich podnikateľov v tomto odbore likvidačné. Anton Rozbora vysvetľuje, že na vybudovanie jednej stanice potrebujete približne 650- tisíc eur.
Keďže sa návratnosť investícií do STK výrazne predĺžila, každý ďalší konkurent znamená menej príjmov pre ostatných. Podľa ministerstva dopravy čakajú viacerí záujemcovia na príležitosť otvoriť si STK.
Jediné, čo im v tom dnes bráni, je uzavretý počet staníc v jednotlivých lokalitách. Kým sa niektorá zo staníc nerozhodne skončiť s týmto druhom podnikania, záujemcovia musia čakať.
Čo by sa mohlo stať, keby mohlo na Slovensku vzniknúť 600 STK
Objavujú sa indície, že v oblasti STK by mal záujem presadiť sa veľký investor. Ten sa údajne prostredníctvom niekoľkých osôb snaží zmeniť legislatívu tak, aby sa zvýšil počet STK na Slovensku. Samo o sebe však vlastnenie nových STK nebude mať zmysel a investor viac prerobí ako zarobí.
Ak však investor bude tlačiť na ďalšie zmeny legislatívy v kompetencii ministerstva dopravy, zo zdanlivo nezmyselnej investície by sa mohol stať výnosný obchod. Stačí, aby sa z takéhoto investora stala aj "licenčná autorita", teda organizácia, ktorá bude rozhodovať o tom, kto bude môcť prevádzkovať STK.
Okrem toho, možnosť mať na Slovensku namiesto 120 STK až 600, zníži hodnotu existujúcich. Stačí aj hrozba vzniku konkurencie v okolí.
Potom nastúpi veľký investor, ktorý vytvorí veľkú sieť STK nákupom staníc kontroly za podstatne nižšie ceny, ako keby tieto stanice musel budovať od začiatku.
Investor, ako licenčná autorita si už potom nájde spôsob, ako sa zbaviť nevyhovujúcej konkurencie. Na Slovensku tak môže vzniknúť monopol na STK. To už nemá ďaleko k výraznému zvyšovaniu cien. Ukazuje to skúsenosť z rôznych oblastí podnikania na celom svete.
Objavila sa aj ďalšia nepotvrdená teória: na otvorenie siete STK na Slovensku tlačia výrobcovia meracích zariadení, ktorým by to veľmi pomohlo. Keďže meracie zariadenia pre STK stoja rádovo desaťtisíce eur, pri vzniku niekoľko sto nových STK by pre nich na Slovensku mohli vzniknúť zaujímavé obchodné príležitosti v hodnote niekoľko miliónov eur.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk