Keď úrad použitie rušičky GPS odhalil, podľa Romana Vavra, hovorcu Telekomunikačného úradu rušičky odoberal vlastníkom. V správnom konaní uložili 17 pokút, ďalšie konania o uložení pokuty ešte prebiehajú.
"Vodiči sa neraz snažia vyhnúť pokutám rôznymi kurióznymi výhovorkami. Napríklad jeden z vodičov vysvetľoval, že použitím rušičky chcel zabrániť manželke, aby zistila, že cestoval za frajerkou," uviedol Vavro.
Telekomunikačný úrad počas kontroly neskúma dôvod použitia rušičiek, ale pri ukladaní pokuty prihliada najmä na závažnosť, spôsob, trvanie a dôsledky porušenia zákona. Za takéto porušenie zákona hrozí fyzickej osobe pokuta až do výšky 1 000 eur a v prípade právnickej osoby alebo fyzickej osoby - podnikateľa až 300 000 eur.
Za jazdu bez úhrady mýta polícia podľa zákona o elektronickom výbere mýta ukladá pokutu v blokovom konaní až do výšky 700 eur.
Už v minulom roku odhalili niekoľko prípadov používania nelegálnych rušičiek GPS v nákladných motorových vozidlách idúcich na spoplatnených aj na nespoplatnených úsekoch ciest v Banskobystrickom a v Žilinskom kraji.
"TÚ SR ukladal pokuty za používanie nelegálnych zariadení podľa zákona o elektronických komunikáciách a obchádzanie mýtneho systému riešila polícia. TÚ SR okrem vodičov preveruje aj distribúciu a predaj zariadení a poskytuje vyjadrenia pre iné štátne orgány. Na základe tejto činnosti preverovaní predajcovia stiahli zo svojej ponuky nelegálne zariadenia. TÚ SR spolupracoval na prípade, keď colníci zabránili dovozu rušičiek na Slovensko," dodal Vavro.