Lekárnička či výstražný trojuholník sú v aute samozrejmosťou. Málokto u nás vozí hasiaci prístroj, pri ceste do niektorých krajín ho však treba.
Niektorí vodiči sa upokojujú, že v aute treba mať povinnú výbavu podľa predpisov krajiny, kde je vozidlo evidované. V zahraničí ich môže prekvapiť pokuta za to, že vo vozidle nemali niečo z výbavy, ktorú daná krajina vyžadovala.
Smejo: "Ako to je s povinnou výbavou v zahraničí? Niekto hovorí, že keď idem autom do zahraničia, musím mať ich povinnú výbavu, niekto zas, že tá povinná výbava platí len, keď je auto v tej ktorej krajine registrované. Často cestujem do Poľska, kde je povinnou výbavou hasiaci prístroj. Musím ho mať, keď mám auto registrované na Slovensku?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Policajti kontrolujú povinnú výbavu krajiny, kde auto jazdí
Prax v zahraničí ukazuje, že policajti kontrolujú povinnú výbavu vozidiel podľa domácich predpisov. Ak niekto nemá to, čo daná krajina vyžaduje, neváhajú zahraničného vodiča pokutovať.
Aj Európska komisia vo svojich informačných materiáloch upozorňuje na špecifiká dopravných predpisov jednotlivých krajín (rýchlosť, alkohol...) ale aj povinnej výbavy. Napríklad v Španielsku potrebujete dva výstražné trojuholníky, v niektorých štátoch treba mať v aute hasiaci prístroj. Vo Francúzsku k povinnej výbave na jar 2012 pribudne aj tester na alkohol.
Nepohodlná povinnosť
Mať v aute povinnú výbavu krajiny, kde je vozidlo registrované, je určite pohodlnejšie, ako uvažovať, čo si do ktorej krajiny pribaliť, aby sme nedostali pokutu.
Vodiči, ktorí nechcú mať a pravdepodobne ani nemajú povinnú výbavu vo vozidle tak, ako ju vyžadujú predpisy krajiny, v ktorej jazdia, sa často utiekajú k argumentu, že medzinárodné predpisy povoľujú, aby mali len povinnú výbavu platnú v krajine registrácie vozidla. Je to však mýtus.
Prečítajte si aj:
Nebezpeční vodiči nejazdia iba v protismere
Viedenský dohovor nepozná povinnú výbavu
Medzinárodný predpis, podľa ktorého väčšina štátov vo svete upravila svoje dopravné pravidlá, zaviedol aj minimálne technické požiadavky na vozidlá. Schválili ho v roku 1968 vo Viedni.
Vo Viedenskom dohovore sa píše, aké osvetlenie má mať vozidlo, určuje predpisy pre brzdové systémy, stierače, spätné zrkadlá a podobne. Dnes sa to zdá smiešne, no v minulosti, keď jazdilo po cestách výrazne menej áut, niektoré prvky na vozidle neboli nevyhnutné na to, aby bolo na cestách bezpečne.
Žiadna povinná výbava sa v dokumente nespomína ani náznakom. Napriek tomu niektorí argumentujú nasledovným ustanovením: "Všetky vozidlá v medzinárodnej premávke musia spĺňať technické požiadavky platné v ich zemi v čase, kedy boli prvýkrát uvedené do premávky."
Neuvedomujú si, že povinná výbava vozidla nie je technickou požiadavkou. Ak by bola, bola by vo Viedenskom dohovore uvedená, podobne ako sklá alebo stierače.
V aute treba mať povinnú výbavu krajiny, v ktorej práve jazdíte
Medzinárodný predpis, ktorý by upravoval povinnú výbavu vozidla, neexistuje. Každá krajina si legislatívu v tejto oblasti určuje sama. A tak, ako v tej-ktorej krajine treba dodržiavať iné maximálne povolené rýchlosti či maximálne množstvo alkoholu v krvi, treba rešpektovať aj jej predpisy pre povinnú výbavu.
Ak by mali policajti kontrolovať povinnú výbavu vozidla podľa legislatívy krajín, kde je vozidlo evidované, prakticky by to nebolo možné.
Na Slovensku máme výnimku, ktorá umožňuje mať vo vozidlách evidovaných v zahraničí lekárničku platnú podľa legislatívy toho štátu. Ak napríklad auto registrované v Česku príde na Slovensko, nemusí mať autolekárničku podľa slovenských predpisov. Zvyšok povinnej výbavy však musí byť taký, ako vyžadujú naše predpisy.
Povinná výbava na Slovensku
§ 16, vyhláška č. 464/2009 Z.z.:
(1) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie M, N, T, C a PS sú:
a) homologizovaný prenosný výstražný trojuholník,
b) bezpečnostný reflexný odev, napríklad vesta, overal, nohavice, bunda alebo pláštenka; bezpečnostný reflexný odev sa umiestňuje v dosahu zo sedadla vodiča vozidla,
c) náhradné koleso s diskom a s náhradnou pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru s takým upevnením držiaka, ktoré zabezpečuje, že sila pri vyberaní kolesa z držiaka alebo pri vkladaní kolesa do držiaka nepresiahne 490 N; jazdná súprava zložená z ťahača a prípojného vozidla môže mať pri rovnakých rozmeroch pneumatík a pri rovnakom vyhotovení kolies jedno spoločné náhradné koleso; to sa nevzťahuje na pneumatiky pre núdzový dojazd, ak pri schválení podľa osobitného predpisu nebolo určené inak; náhradné koleso musí byť v držiaku počas prevádzky v cestnej premávke riadne pripevnené; spolu s náhradným kolesom s diskom a s náhradnou pneumatikou povinnou výbavou musí byť aj kľúč na matice alebo na skrutky kolies a príručný zdvihák s nosnosťou rovnajúcou sa aspoň zaťaženiu najviac zaťaženej nápravy vozidla alebo rovnajúcou sa hmotnosti zdvíhanej časti vozidla z najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti vozidla pri zdvíhaní tejto časti spôsobom určeným výrobcom na použitie zdviháka; ustanovenie tohto písmena platí iba pre vozidlá kategórie M a N,
d) lekárnička podľa osobitného predpisu; v prípade vozidiel v medzinárodnej premávke lekárnička musí zodpovedať normám platným v štáte evidencie vozidla pre motorové vozidlá; ustanovenie tohto písmena platí aj pre vozidlá kategórie L3e až L5e a L7e,
e) protisklzové reťaze svojimi rozmermi určené aspoň pre jednu z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca; ustanovenie tohto písmena platí iba pre vozidlá kategórie N3.
(2) Povinná výbava podľa odseku 1 písm. c) sa nevzťahuje na
a) vozidlá, ktoré majú vybavené všetky kolesá pneumatikami zvláštnej konštrukcie umožňujúcej dočasné použitie po defekte s indikáciou defektu v ktorejkoľvek z pneumatík,
b) vozidlá, ktoré sú vybavené prostriedkami na bezdemontážnu opravu poškodenej pneumatiky umožňujúcej dočasné použitie; pri vozidlách kategórie M2, M3, N2 a N3 vybavenie prostriedkami na bezdemontážnu opravu môže byť nahradené zmluvným vzťahom, na základe ktorého bude zabezpečená oprava poškodenej pneumatiky nepretržite na celom území Slovenskej republiky,
c) mestské autobusy, nákladné vozidlá špeciálne, špeciálne vozidlá, ktoré sú prevádzkované na obmedzenom území v operatívnom dosahu servisných služieb svojho prevádzkovateľa.
(3) Povinnou výbavou prípojného vozidla kategórie O2 až O4 a kategórie Rb2 až Rb4 je náhradné koleso s diskom a s pneumatikou predpísaného druhu a rozmeru s takým upevnením držiaka, ktoré zabezpečuje, že sila pri vyberaní kolesa z držiaka alebo pri vkladaní kolesa do držiaka nepresiahne 490 N; jazdná súprava zložená z ťahača a prípojného vozidla môže mať pri rovnakých rozmeroch pneumatík a pri rovnakom vyhotovení kolies jedno spoločné náhradné koleso. Náhradné koleso musí byť v držiaku počas prevádzky v cestnej premávke riadne pripevnené. Na povinné vybavenie prípojného vozidla náhradným kolesom platia ustanovenia odseku 2 písm. b) a c) obdobne.
(4) Povinnou výbavou motorového vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 3, 5 t a prípojného vozidla s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 750 kg je najmenej jeden zakladací klin, ktorý účinne zabezpečí vozidlo proti samovoľnému pohybu a je ľahko prístupný, bezpečný a spoľahlivo upevnený; pri motorovom a prípojnom vozidle s tromi a viacerými nápravami, jednonápravovom prívese s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 750 kg a návese sú najmenej dva zakladacie kliny.
(5) Povinnou výbavou motorového vozidla kategórie
a) M2 a M3 s počtom do 22 miest na sedenie okrem miesta pre vodiča je jeden alebo viac hasiacich prístrojov, 35) ktorých celková hmotnosť náplní je najmenej 6 kg,
b) M2 a M3 s počtom nad 22 miest na sedenie okrem miesta pre vodiča je jeden alebo viac hasiacich prístrojov, ktorých celková hmotnosť náplní je najmenej 12 kg,
c) N2, N3, T, C a PS okrem nosičov pracovných adaptérov odvodených od kategórie L7e je jeden alebo viac hasiacich prístrojov, ktorých celková hmotnosť náplní je najmenej 6 kg,
d) M a N používané na zdravotnícku záchrannú službu, banskú záchrannú službu a poruchovú službu plynárenských zariadení je jeden alebo viac hasiacich prístrojov, ktorých celková hmotnosť náplne je najmenej 1, 3 kg.
(6) Hasiace prístroje sa na vozidle upevňujú do úchytiek na umiestnenie v zvislej alebo vodorovnej polohe tak, aby spoľahlivo odolávali spomaleniu najmenej 6 G pri čelnom náraze vozidla. Hasiace prístroje musia byť umiestnené na dobre viditeľnom a ľahko prístupnom mieste, pričom jeden musí byť v dosahu zo sedadla vodiča vozidla.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk