Jazdiť s preťaženým vozidlom sa nesmie. Takéto autá poškodzujú cesty a stávajú sa hrozbou pre ľudí vnútri a aj pre iných účastníkov cestnej premávky.
Vozidlá sa na cestách správajú inak, keď sú preťažené a inak, keď majú správnu hmotnosť. Práve keď sú preťažené, vodiči riskujú aj dopravnú nehodu. Preto sú za to prísne sankcie. Presvedčil sa o tom aj Pavol.
Pavol: "Pracujem ako dealer v jednej firme a predávam a rozvážam tovar priamo do obchodov po celom Slovensku. Vždy pred cestou si dopĺňam tovar, ktorý som predal na predchádzajúcej služobnej ceste. Na firme nemáme váhu na celé auto (do 3,5 t). Nedávno sa mi stalo, že ma odstavili na odpočívadle policajti, odvážili a bez pardónu mi dali pokutu 100 € a zápis do karty vodiča za závažné porušenie predpisov. Som z toho znechutený a neviem, ako sa brániť, nakoľko neviem auto odvážiť. Prosím o radu, akú majú policajti toleranciu pri vážení auta do 3,5 t, aby som nemusel platiť nonstop pokuty."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Medzi závažné porušenia dopravných predpisov patrí aj použitie vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť vozidla je prekročená.
Nesmiete šoférovať auto, ktorého hmotnosť aj s nákladom a posádkou je vyššia, ako je uvedené v techničáku v kolónke najväčšia prípustná celková hmotnosť vozidla. V podstate stačí aj gram navyše, aby vám mohli aj zakázať šoférovať na niekoľko rokov. Samozrejme, každé meracie zariadenie má svoju chybovosť. Na ňu by ste sa ale nemali spoliehať.
Za väčšiu hmotnosť, ako je povolená, vám na mieste môžu uložiť pokutu do výšky 650 eur. V prípade správneho konania na dopravnom inšpektoráte riskujete pokutu od 150 do 800 eur a to vám smú aj zakázať šoférovať až na 3 roky.
Prečítajte si aj:
Nie každé parkovanie policajtov je porušením predpisov
Zodpovednosť vodiča a prevádzkovateľa vozidla
V prípade, že naloženie maximálneho množstva tovaru do auta nezávisle na výslednej hmotnosti je Pavlova iniciatíva bez vedomosti jeho zamestnávateľa, alebo ak jazdí svojim vlastným vozidlom, je Pavlovou zodpovednosťou zabezpečiť, aby zákon neporušoval. Ak to znamená zabezpečiť si váhu, ktorou bude zisťovať hmotnosť vozidla, tak by si ju mal zadovážiť.
Pavol však môže byť v nezávideniahodnej situácii, ak jazdí vozidlom zamestnávateľa a ten vie o prekračovaní povolenej hmotnosti. Potom má Pavol len niekoľko možností. Buď bude naďalej jazdiť s preťaženým autom, alebo si zabezpečí jednu z nasledovných možností:
- do auta naloží len toľko tovaru, aby neprekročil povolenú hmotnosť, alebo
- presvedčí nadriadeného, aby mu pridelil iné vozidlo.
V oboch prípadoch však s veľkou pravdepodobnosťou riskuje zamietnutie alebo dokonca aj "vyhadzov". Tu si musí Pavol sám zhodnotiť, či mu stojí za to mať problémy v zamestnaní, alebo riskovať sankcie od policajtov.
Firma môže za nesprávnu hmotnosť dostať pokutu až 7 000 eur
Preťažovať vozidlo sa neoplatí ani prevádzkovateľovi (vlastník alebo držiteľ), ktorým je firma. V Pavlovom prípade to môže byť jeho zamestnávateľ. Stačí, aby prevádzkovateľ vozidla vedel o preťažovaní auta a napriek tomu ho dovolí používať.
Prevádzkovateľ vozidla nesmie prikázať ani dovoliť, aby sa na jazdu použilo vozidlo, ktoré vrátane nákladu alebo jeho upevnenia nespĺňa ustanovené podmienky. Ak takéto pravidlo poruší, hrozí mu sankcia do výšky 3 500 eur. Ak by sa do roka priestupok zopakoval, druhýkrát by prevádzkovateľ mohol dostať pokutu do výšky 7 000 eur.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk