MALAGA. Naživo pôsobí nový Civic ešte dynamickejšie než jeho predchodca. Interiér si zachoval dobrý vnútorný priestor aj všetky praktické riešenia, ale pridal v kvalite materiálov, výbave, odhlučnení kabíny a veľmi sa snaží napraviť si reputáciu jazdnými vlastnosťami.
Tvar karosérie a rozmery auta vyvolávajú niekoľko otázok, na ktoré je dobré si odpovedať. Veľkou výzvou pre konštruktérov bolo zlepšenie jazdných vlastností, za ktoré bol predošlý Civic dosť kritizovaný. Preto je novinka nižšia o 20 mm a zároveň širšia o 10 mm, čo autu zabezpečuje nižšie ťažisko, ktoré potom prispieva k lepšej stabilite na ceste.
O stabilite sa v tlačovej správe píše veľa aj v súvislosti s aerodynamikou karosérie. Dizajnéri vraj spolupracovali s kolegami , ktorí majú praktické skúsenosti so stavbou monopostov F1, kde optimalizácia prúdenia vzduchu hrá mimoriadne dôležitú úlohu.
Tí dostali za úlohu zlepšiť prítlak vo vysokých rýchlostiach a z tohto dôvodu upraviť prúdenie vzduchu pod vozidlom , aby zákazníci mali na diaľnici pocit väčšieho bezpečia, napríklad pri predchádzaní dlhých vozidiel za silného vetra.
Nový Civic je o 45 mm dlhší, ale súčasne má o 25 mm kratší rázvor náprav. Otázku, prečo je dlhší si položí asi málokto. Prečo má ale kratší rázvor? Zástupcovia Hondy tvrdia, že kvôli dlhším deformačným zónam vpredu aj vzadu, ktoré si vyžadujú stále prísnejšie požiadavky na bezpečnosť.
Kratší rázvor má zároveň pomôcť lepšej agilite vozidla, čiže ovládateľnosti, ochote meniť smer. Dlhšie previsy, predovšetkým predný, by ale práve naopak mohol zvýrazniť prirodzenú nedotáčavosť vozidla. Preto je predná časť Civicu tvarovaná tak ostro, šípovito a motor uložený nad prednou nápravou.
Pri obhliadke karosérie naftovej verzie som si vzadu na blatníkoch všimol ešte jeden detail - prilepené dva malé spojlery, ktoré posúvajú vírenie za autom o kúsok ďalej a tým znižujú emisie. Bez nich dosahované emisie presahovali predpis Európskej Únie.
Ten naftový Civic vďaka spomínaným spojlerom spĺňa s odretými ušami (110 g/km). No splniť požadované emisie mu nepomohli len spomínané spojlery. Tie sú súčasťou viacerých opatrení, medzi ktoré patria napríklad aj zatvárateľné lamely za prednou maskou chladiča. O nich ešte bude reč.
Novinkou pri naftovom motore je tiež tankovacie hrdlo bez veka (na spôsob EasyFuel hrdla vo vozidlách Ford), ktoré pomáha predísť natankovaniu nesprávneho paliva.
Lepší výhľad dozadu
Koncept dvojdielneho zadného okna predeleného spojlerom ostal zachovaný. Z atraktívnej časti karosérie sa ale stala asi najviac fádna časť, ktorá pod vplyvom snahy a dosiahnutie lepšieho výhľadu stratila emotívny náboj. Aspoň so mnou zadná časť nič nerobí. Určite viac sa mi nový Civic páči spredu.
Spodná hrana zadného okna je v porovnaní s predošlým modelom posunutá nižšie a to isté platí aj pre spojler s integrovaným tretím brzdovým svetlom. Dopyt zákazníkov po stierači zadného okna bol vypočutý, ale aj tak nič nerieši. Za jazdy sa potrebujete dozadu pozerať cez spodnú časť okna pod spojlerom, ktorá sa v zlom počasí naďalej špiní.
Vodu na vrchnej časti okna piatych dverí zase rozfúka za jazdy prúd vzduchu obtekajúci karosériu. Väčšiu istotu pri cúvaní vodičovi dodáva parkovacia kamera doplnená parkovacími senzormi.
Dve koncovky výfuku boli nahradené jednou, ktorá je ale na rozdiel od predchodcu zakrytá nárazníkom. Takže efektné otvory ako v predošlom modeli sa už nekonajú. C stĺpiky boli posunuté približne o 100 mm viac dozadu, čo prospelo zmenšeniu mŕtveho uhla pri pohľade šikmo dozadu.
„Vyčistený“ kokpit
Pracovisko vodiča je po novom rozdelené na dve časti – „driving zone“ a „comfort zone“. Výrobca ho zároveň štylisticky vyčistil, vyhladil a celkovo skultivoval. Z kozmickej lode sa stal klasický športový automobil s trojicou tubusov v prístrojovom paneli, výborne tvarovaným trojramenným volantom s hrubým vencom a radiacou pákou akurát do dlane.
Dvojúrovňové usporiadanie displejov ostalo zachované. Tachometer je naďalej zobrazovaný digitálne na hornom displeji. V troch tubusoch na prístrojovom paneli sa analógovým spôsobom zobrazujú informácie otáčkomera, o stave chladiacej kvapaliny a množstve paliva.
Červené štartovacie tlačidlo sa premiestnilo zľava doprava a namiesto neho vľavo pribudlo zelené tlačidlo Econ. Ide o nadväznosť na hybridné modely. Aktivuje sa ním režim pre úspornú jazdu, kedy sa spontánne reakcie plynu úplne otupia. V tomto režime ma bavilo jazdiť veľmi krátko, ale bude zaujímavé vyskúšať neskôr v rámci domáceho testu, koľko režim Econ dokáže ušetriť v mestskej premávke.
Pracovisko vodiča pôsobí upratanejším dojmom. Všetky tlačidlá, ktorými sa niečo ovláda sú sústredené na stredovom ovládacom paneli alebo volante.
Nižší hluk, kvalitnejšie materiály
Už pri statickej prehliadke na autosalóne vo Frankfurte ma interiér zaujal kvalitou materiálov a vypracovaním. Toto je jedna z troch oblastí, v ktorej Civic urobil najciteľnejší pokrok. Matná povrchová úprava plastov, imitujúca hladkú kožu dodáva interiéru priam prémiový nádych.
Druhou oblasťou, v ktorej sa Civic zlepšil, je odhlučnenie kabíny. Kvôli odhlučneniu kabíny a minimalizácii kontrastu medzi rôznymi zvukovými frekvenciami Honda vyvinula nový testovací program vnútornej akustiky. Výsledkom je počuteľne lepšie odhlučnená kabína od aerodynamického aj valivého hluku.
Opatrenia na zníženie hluku zahŕňajú napríklad špeciálne izolačné panely v zadných podbehoch, izoláciu z minerálnej vlny v motorovom priestore, zvukovo-izolačný materiál v čelnom skle, predné dvere vybavené silnejšími sklami či úplne nové tesnenia dverí.
Napriek kratšiemu rázvoru úbytok na dĺžku vzadu necítiť. Viac mi vadila vysoká poloha sedenia vpredu a celkovo stiesnený pocit v oblasti hlavy. Testoval som síce verziu s panoramatickou strechou, ale to nič nemení na tom, že by som prijal, keby sa sedadlo dalo viac znížiť.
Vzadu je to s miestom na hlavu lepšie. Na praktických zadných sedadlách s vyklápateľným sedákom, nazvaných Magic Seats, sa nič nemení. Vďaka nim ponúka Civic bezkonkurenčné množstvo variácií usporiadania zadnej časti a prepravy rôznych predmetov.
Batožinový priestor je ešte väčší než v predošlom modeli. Medzigeneračne narástol o 62 l na 477 litrov.
Skromná ponuka motorov
Novú Hondu Civic poháňajú tri motory, dva benzínové a jeden naftový. Na kompaktný segment trochu skromná ponuka. Základ už tradične tvorí benzínový štvorvalec 1.4 i-VTEC, ktorý viac než výkonom 73 kW/100 k osloví spotrebou 5,4 l/100 km.
Nad ním je rovnako dobre známa benzínová jednaosmička, ktorá si menej polepšila vo výkone (103 kW/140 k vs. 104 kW/142 k) a viac v spotrebe (6,6 l/100 km vs. 5,8 l/100 km).
Zatiaľ jedinou naftovou voľbou je modifikovaný 2,2-litrový naftový štvorvalec s vyšším výkonom aj krútiacim momentom v porovnaní s predošlým modelom (103 kW/140 k vs. 110 kW/150 k, 340 Nm vs. 350 Nm).
Všetky tri motory sa štandardne kombinujú so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a systémom stop/štart. Pre benzínový motor 1.8 i-VTEC je k dispozícii päťstupňový automat.
V blízkej budúcnosti paletu motorov pre Civic rozšíri nová generácia turbomotorov, z ktorých ako prvý príde na trh malý turbodiesel 1.6 i-DTEC (88 kW/120 k). Chýbať vraj nebudú ani benzínové turbomory. Pripravujú sa tiež nové automatické prevodovky, dvojspojkové aj klasické.
Naftový motor s uzatvárateľnou mriežkou chladiča
Dôležitou novinkou pri naftovom motore je uzatvárateľná mriežka chladiča, ktorá znižuje aerodynamický odpor a tým pádom aj spotrebu paliva. Elektronika analyzuje teplotu chladiacej kvapaliny, rýchlosť jazdy a vonkajšiu teplotu a podľa toho mriežku zatvára alebo otvára.
Otvorená býva pri nižšej rýchlosti, kedy aerodynamika nehrá významnú úlohu a tiež pri vysokých rýchlostiach na diaľnici kvôli zabezpečeniu stability riadenia znížením vztlaku na prednej náprave.
Najväčší efekt jej zatvorenie prináša v stredných rýchlostiach. Vďaka tejto mriežke sa aerodynamický odpor vzduchu naftovej verzie zlepšil v porovnaní s predošlou generáciou o 12,6%, zatiaľ čo pri benzínových motoroch len o 10,8% (cd 0,27).
Jazdili SME... |
Slovenský importér chce z nového Civica predávať 430 kusov ročne. Z toho 80 až 90% by mal tvoriť podobne ako v minulosti benzínový motor 1.8 i-VTEC. Práve tento agregát však vo mne zanechal trochu zmiešané pocity. Na jednej strane pracuje príjemne hladko a ticho, ale zároveň je málo elastický. Čokoľvek s ním chcete dosiahnuť musíte ho točiť, čo by nebol až taký problém, pretože japonské motory potrebujú vysoké otáčky, ale nemusel by mať až tak dlhé prevody . Extrémne dlhá je najmä štvorka. To všetko kvôli nízkym emisiám. Výkon motora graduje až pri 6500 1/min. Ak chcete udržať jedno tempo, nevyhnete sa častému striedaniu rýchlostných stupňov. Zo skúšanej dvojice preto lepšie vyznieva turbodiesel 2.2 i-DTEC so silným záťahom v stredných otáčkach a točivým charakterom. Ožíva skôr, aj keď na diesel pomerne vysoko (vrchol krútiaceho momentu dosahuje až pri 2000 1/min), ľahšie stúpa do otáčok a stále je tak kultivovaný ako ho poznáme z minulosti. Paradoxom je, že práve s naftovým motorom Civic pôsobí menej nedotáčavo než s benzínovou jednaosmičkou. Môže to byť tým, že naftové auto účinnejšie brzdí motorom pred zákrutou než benzínová verzia. Zadok sa potom viac odľahčí, krásne sa dá ovládať plynom a celé auto sa nechá ochotnejšie viesť prednou poháňanou nápravou. Druhým dôvodom môže byť uchytenie motora nad prednou nápravou, ktorá pod váhou ťažkého agregátu dosahuje lepšiu trakciu v zákrutách. Naftovú verziu výrobca tiež obúva do kvalitnejších pneumatík. Zatiaľ čo benziňák 1.8 i-VTEC jazdí na Bridgestone Potenza, naftová verzia 2.2 i-DTEC má Michelin Primacy. Aj vy si hovoríte, že to sa už svet stavia úplne na hlavu, keď Honde viac sedí naftový motor? Dajme Japoncom ešte šancu a počkajme, čo prinesie nová generácia motorov, kde nebudú chýbať ani preplňované benzíny. Ovládanie nového naftového Civica je v porovnaní s predchodcom jemnejšie. Spojka kladie minimálny odpor, riadenie je ľahšie, aj keď vyslovene ostré, športové so strmým prevodom. Vodič sa v zákrutách veľmi nenapracuje s volantom. Na dobrej agilite a trakcii sa podieľa aj nová geometria prednej nápravy. Deviaty Civic v porovnaní s predchodcom zahýna s väčšou ľahkosťou a výjazdy zo zákrut sú plynulejšie, dynamicky efektívnejšie. V minulosti kritizovanému odskakovaniu zadnej nápravy v zákrutách s nerovným povrchom je koniec. Honda vystužila zadnú priečku na úroveň Civicu Type R a vybavila ju hydraulickými silentblokmi, čím ju zbavila predošlých neduhov. Nový Civic konečne jazdí tak, ako to mal vedieť jeho predchodca – športovo, ale zároveň kultivovane ako zákazník tejto kategórie očakáva, bez zbytočných otrasov a odskakovania náprav. V jazdných vlastnostiach urobil nový Civic citeľný pokrok. S novinkou sa dá zažiť podstatne väčšia porcia zábavy než s predchodcom. |
Technické parametre vozidiel Honda Civic
motor | 1.4 i-VTEC | 1.8 i-VTEC | 2.2 i-DTEC |
zdvihový objem [cm3] | 1339 | 1798 | 2199 |
výkon [kW/k] | 73/100 | 104/142 | 110/150 |
pri otáčkach [1/min] | 6000 | 6500 | 4000 |
krútiaci moment [Nm] | 127 | 174 | 350 |
pri otáčkach [1/min] | 4800 | 4300 | 2000 |
prevodovka | 6MT | 6MT(5AT) | 6MT |
prevádzková hmotnosť [kg] | 1181 | 1205 | 1363 |
palivová spotreba [l/100 km] | 5,4 | 5,8 | 4,2 |
emisie CO₂ [g/km] | 129 | 137 | 110 |
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 13,4 | 9,1 | 8,5 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 187 | 215 | 217 |
Rozmery:
dĺžka | 4285 mm |
šírka | 1770 mm |
výška | 1472 mm |
rázvor náprav | 2605 mm |
objem batožinového priestoru | 477 l |
objem palivovej nádrže | 50 l |