Zima nie je ročným obdobím, kedy by bolo na cestách výrazne viac havárií, ako v inom období roka. A to aj napriek tomu, že v zime panujú na cestách najhoršie poveternostné podmienky z celého roka. Vyplýva to z údajov poisťovne Genertel.
Sneženie a hmly znižujú viditeľnosť, zasnežené cesty, poľadovica či mrznúci dážď spôsobujú, že sa na cestách viac šmýka. Vodiči v zime však jazdia opatrnejšie a pri stabilnom počasí spôsobujú nanajvýš toľko nehôd, ako v iných ročných obdobiach.
V Nemecku v zime klesá počet mŕtvych na cestách
Napríklad, v Nemecku viditeľne klesá v zime počet mŕtvych a zranených na cestách. Najviac ich je v lete, keď sú poveternostné podmienky vynikajúce.
"V zime zomiera alebo sa zraní menej ľudí aj vďaka tomu, že vodiči jazdia v tomto období opatrnejšie, pomalšie a viac predvídajú. Zároveň mnoho vodičov uprednostní v zlom počasí verejnú dopravu. Z našich 20-ročných štatistík vyplýva, že najväčším problémom pre mnohých sú v zime náhle zmeny počasia a nie samotný sneh," povedal Petar Dobrič z poisťovne Genertel.
Zmena počasia je špecifikom zimných mesiacov a motoristom chvíľu trvá, kým sa prispôsobia. Počas jesene a najmä v zime badať výrazný nárast nehodovosti v dňoch, keď sa náhle zmení počasie k horšiemu. Počet nehôd vtedy narastie o 200 až 250 % oproti bežnému dňu.
V zime sú škody po haváriách menšie
Na Slovensku, ako aj v iných krajinách, je v zime najčastejšou nehodou zrážka dvoch áut. V porovnaní s letom je ale vďaka nižšej rýchlosti priemerná výška škody v zime nižšia. Počas jari a leta je nehodovosť rozdelená rovnomerne na jednotlivé dni respektíve týždne.
V Maďarsku je situácia podobná ako u nás. Rozdelenie nehôd v rámci ročných období je zhruba na rovnakej úrovni a v žiadnom ročnom období nie je viditeľný výrazný nárast nehodovosti. V zime je vidieť len mierny nárast havárií o jeden až tri percentuálne body nad priemer a naopak približne rovnako veľký pokles je na jar.
Z pohľadu plnení z povinného zmluvného poistenia evidujú poisťovne v Španielsku v posledných dvoch mesiacoch roka výraznejší nárast. Keďže však v januári a februári nárast nebol, poisťovne si myslia, že to nie je kvôli horšiemu počasiu, ale ide o administratívny vplyv. Na konci roka totiž dochádza vo väčšej miere k ukončovaniu poistných udalostí.
Pri zmene počasia zvážte jazdu vozidlom
Odborníci odporúčajú vodičom zvýšiť opatrnosť v dni, keď napadne prvý sneh alebo keď meteorologický ústav vyhlási výstrahu pred hmlou, poľadovicou či hustým snežením. "Vodičom radíme nejazdiť autom keď napadne prvý sneh alebo počas dní, keď nastane výraznejšia zmena počasia. Nebudú riskovať zdravie svojich najbližších, výdavky za opravy či zníženie bonusu na poistení auta," dodal Dobrič.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk