Tomáš: "Cúval som z parkoviska na hlavnú cestu a pozeral som dozadu, či neprichádza po hlavnej ceste auto. Zrazu som zacítil náraz. Auto išlo po hlavnej ceste, ale cúvalo. Chcem sa opýtať, či to bola len moja chyba, alebo je tam aj spoluúčasť dotyčného, ktorý po hlavnej ceste cúval."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Vodič na hlavnej smel cúvať, ak to nebolo na týchto miestach:
- na neprehľadných alebo na inak nebezpečných miestach, najmä v neprehľadnej zákrute a v jej tesnej blízkosti, pred neprehľadným vrcholom stúpania cesty, na ňom a za ním,
- na križovatke s riadenou premávkou; otáčať sa smie, ak to dovoľuje dopravná značka alebo dopravné zariadenie,
- na priechode pre chodcov alebo na priechode pre cyklistov,
- na železničnom priecestí a v jeho tesnej blízkosti,
- v tuneli a v jeho tesnej blízkosti,
- na jednosmernej ceste; vodič však smie cúvať, ak je to nevyhnutne potrebné najmä na zaradenie do radu stojacich vozidiel alebo na vyjdenie z neho,
- na moste.
Predpisy porušili obaja cúvajúci
V zákone o cestnej premávke sa síce nepíše nič o tom, že by vodič zaparkovaného vozidla mal dať prednosť vozidlám na ceste, na ktorú vchádza, nesmie ich však ohroziť a musí pritom dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Okrem toho, ani cúvajúci nesmie ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky.
Z tohto hľadiska Tomáš svojim cúvaním ohrozil vodiča jazdiaceho po ceste. Nie je pritom dôležité, či vodič po ceste cúval.
V zákone sa tiež píše: "Ak to vyžadujú okolnosti, najmä nedostatočný rozhľad, vodič je povinný zaistiť bezpečné otáčanie alebo cúvanie pomocou spôsobilej a náležite poučenej osoby." Podľa tohto pravidla mal Tomáš požiadať niekoho, aby mu pomohol informovať ho o premávke na ceste pri cúvaní z parkoviska. Lenže, to sa nestalo. Tomáš tak vedome riskoval a zodpovednosti za zrážku vozidiel sa zbaviť nemôže.
Nielen Tomáš však porušil spomínané pravidlá. Vzťahujú sa aj na vodiča cúvajúceho po ceste. A práve ten by mal mať o to väčší problém, ak by sa dokázalo, že cúvaním jazdil v protismere a nebol na to zákonný dôvod.
Verejné parkovisko je súčasť cesty
Podľa predpisov, vodič vchádzajúci na cestu musí dať prednosť vozidlám na ceste. Vzťahuje sa to na vodiča vychádzajúceho z miesta mimo cesty, z poľnej cesty, z lesnej cesty, z cestičky pre cyklistov, z obytnej zóny alebo z pešej zóny. Parkovacie miesta ale v tejto súvislosti nie sú uvedené v zákone o cestnej premávke. Možno by sa parkoviská mohli chápať ako miesta mimo cesty. To by ale nesmelo existovať ustanovenie v zákone o pozemných komunikáciách, podľa ktorého sú verejné parkoviská súčasťou ciest.
Na jednej strane sa zdá byť nepredstaviteľné, že vodič vychádzajúci z parkoviska nemusí dať prednosť v jazde vozidlám idúcim po ceste, na druhej je však zákon v tomto jednoznačný: dôležité je neohroziť, nie dať prednosť. Dať prednosť pritom znamená povinnosť účastníka cestnej premávky počínať si tak, aby ten, kto má prednosť v jazde, nemusel náhle zmeniť smer alebo rýchlosť jazdy.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk