Našich policajtov plánované nové značenie v Česku neinšpirovalo.
BRATISLAVA. Pred rokmi šiel z futbalového zápasu v Trnave a na výpadovke mu okno rozbili chuligáni, ktorí hádzali kamene do áut s bratislavskou poznávacou značkou.
Zážitok známeho televízneho komentátora Karola Poláka nie je u nás ojedinelý.
Podobným prípadom by mohla zamedziť novinka, akú v súčasnosti pripravujú v Česku. Ministerstvo vnútra tam plánuje zo značiek vypustiť informáciu o území.
Ak zmena prejde, autá budú po novom označené len náhodne vygenerovanou kombináciou čísel a písmen.
Takúto značku pridelia vodičovi doživotne a zostane mu aj po výmene auta. Značky nebude musieť meniť ani po presťahovaní sa do iného regiónu.
Vychytané nešváry
Naše úrady o podobnej zmene zatiaľ neuvažujú.
„V súčasnosti považujeme náš systém za vyhovujúci, prehľadný a umožňujúci rýchlu identifikáciu vozidiel zo strany vodičov i polície,“ hovorí Michal Slivka z Policajného prezídia.
Polícii sa už podľa neho podarilo odstrániť aj hlavný neduh, na ktorý sa vodiči pri súčasnom systéme dlhodobo sťažovali.
„So zámerom znemožniť korupciu a cielený výber tabuliek s lukratívnym evidenčným číslom na uprednostňovaných občanov sme v júli spustili na dopravných inšpektorátoch nový softvér, ktorý evidenčné čísla prideľuje náhodne,“ vraví Slivka.
Policajti tak na výber značiek stratili vplyv.
Etnické dôvody
Proti výmene značiek hovorí okrem ich ťažšej zapamätateľnosti aj nákladnosť operácie. Tú chce české ministerstvo obmedziť tým, že nové značky budú sprvu prideľovať iba vodičom, ktorí by ich museli meniť i tak.
Nový systém by síce vodičom zjednodušil život, no za priveľkú cenu, myslí si aj prezident Ústredného automotoklubu Juraj Smrečan.
„Priniesol by síce anonymitu, ale tá je skôr dôležitá v krajinách, ako je bývalá Juhoslávia.“ Uniformné značky, z ktorých sa nedá vyčítať mesto ani región, zaviedla na zníženie etnického napätia už v roku 1998 Bosna a Hercegovina.
Dopravný expert Jozef Drahovský zasa upozorňuje, že najbližšia zmena značenia by už mala byť spojená s technologickým pokrokom.
Takým je napríklad zavedenie identifikačných čipov do značiek, aké už používajú napríklad vo Veľkej Británii.
Čipy úradom pomáhajú odhaľovať hľadané autá či zjednodušujú platenie mýta.
„Prínos by nový systém mal aj vtedy, ak by sa zmenila politika zákonného poistenia a doživotný vlastník by poistenie platil len za značku, ktorú by si mohol prehadzovať medzi vozidlami,“ mieni Drahovský.
To by podľa neho uvítali najmä majitelia sezónnych vozidiel.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk