Od novembra tohto roka je jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo odmietnutie vyšetrenia na jeho zistenie trestným činom. Polícia pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky v mesiaci november riešila až 403 takýchto prípadov, informoval o tom Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.
V 29 prípadoch sa nehoda spôsobená opitým za volantom skončila smrťou
"Vodiči aj s nižším množstvom alkoholu ako je jedno promile ohrozujú, okrem svojho života a zdravia, aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Alkohol za volantom je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Obeťami sú nielen samotní vodiči, ale aj ich spolujazdci, či nevinní chodci a cyklisti," uviedol Slivka.
Za jedenásť mesiacov tohto roka spôsobilo dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu 1 717 vodičov. V tomto období mal alkohol za volantom, ako vinník dopravnej nehody, v 765 prípadoch za následok smrť (29), či ťažké (121), prípadne ľahké (606) zranenie účastníka cestnej premávky.
Minulý mesiac spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu 127 dopravných nehôd. Ani jedna z nich nebola smrteľná.
Počet "alkoholických" prečinov stúpol 10-násobne
Polícia v novembri zistila celkovo 423 prípadov trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. V októbri ich evidovala 42.
"Nárast takmer 400 prípadov polícia eviduje práve v nových skutkových podstatách trestného činu účinných o 1. novembra tohto roka. Ide o ustanovenia, podľa ktorých zistenie alkoholu viac ako jedno promile za volantom, či odmietnutie vyšetrenia na jeho zistenie je trestným činom," vysvetlil Slivka.
Polícia odhalila najviac prípadov opitých vodičov s hladinou nad jedno promile alkoholu na východe Slovenska. "Až 67 prípadov evidujeme v Košickom a 59 v Prešovskom kraji. Naopak najmenej trestných činov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, konkrétne jazdou pod vplyvom alkoholu nad jedno promile bolo zistených v Trenčianskom kraji (25). 60 prípadov evidujeme v Trnavskom kraji, 51 v Bratislavskom, 48 v Žilinskom, 47 v Banskobystrickom a 46 Nitrianskom kraji," doplnil policajný hovorca.
V celej Európe sa tento týždeň policajti zameriavajú na alkohol
"Jesenné a zimné počasie prináša zhoršené podmienky na cestách, preto je potrebná zvýšená opatrnosť počas jazdy. Alkohol k opatrnosti za volantom neprispieva," upozorňuje Slivka.
Tento týždeň je v celej Európe, a aj na území Slovenska, medzinárodná dopravno-bezpečnostná akcia TISPOLu (TISPOL je medzinárodná organizácia združujúca dopravné polície európskych štátov). Tento týždeň sa polícia zameriava najmä na kontrolu požívania alkoholu vodičmi za volantom.
"Ak polícia prichytí vodiča pri jazde pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, bude postupovať ako v prípade každého trestného činu. Osobu obmedzí na osobnej slobode a predvedie ju na príslušný útvar Policajného zboru. Ak vodič pre opitosť nebude schopný vypovedať, do vytriezvenia bude čakať na polícii. Následne bude vodič k trestnému činu vypočutý a polícia bude štandardne postupovať podľa Trestného poriadku," dodal Slivka.