Martin: "Vlastním dodávku Citroen Jumper, ktorý má celkovú hmotnosť 3500 kg. Chcel by som si dať domontovať ťažné zariadenie a sem tam zapnúť aj prívesný vozík, keď aj nebrzdený do 750 kg. Čo všetko potrebujem, keď súprava presiahne 3500 kg?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Ťažné zariadenie do techničáku
V prvom rade si treba dať namontovať ťažné zariadenie. Potom navštívte obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, ktorý vám do osvedčenia o evidencii zapíše "guľu" na ťahanie prívesov. Bez dokladu o schválení ťažného zariadenia a dokladu o montáži tam nepochodíte. Budete tiež potrebovať šesťeurový kolok.
Potom treba zájsť na políciu a predložiť:
- vyplnenú žiadosť o zmenu,
- osvedčenie o evidencii časť II, ktoré vystavil obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, kde je už zapísané spájacie zariadenie,
- platný doklad totožnosti.
Polícia za šesť eur vydá nový technický preukaz.
Prečítajte si aj:Kaník sa nakrúcal za jazdy
Béčko bude stačiť až o rok
Ak má Martin vodičské oprávnenie na skupinu vozidiel B, dodávku bez prívesu šoférovať smie. Ak pripojí príves k dodávke s hmotnosťou 3 500 kilogramov, jeho oprávnenie už nebude stačiť. S "béčkom" nesmie šoférovať jazdnú súpravu, ktorej najväčšia prípustná hmotnosť presahuje 3,5 tony. Vtedy si bude musieť dorobiť vodičák na skupinu B+E.
Po 19. januári 2013 už s vodičským oprávnením skupiny B budete môcť šoférovať aj jazdnú súpravu s hmotnosťou nad 3,5 tony, ak príves nebude mať najväčšia prípustnú hmotnosť väčšiu ako 750 kg. Ak príves bude ťažší, jazdná súprava nebude môcť mať viac ako 4 250 kilogramov.
Dnes by však Martinovi za šoférovanie ťažšej súpravy s vodičským oprávnením skupiny B hrozila pokuta do 1300 eur a zákaz šoférovania až na päť rokov. Vedenie motorového vozidla bez príslušného vodičského oprávnenia je prísne trestaný závažný dopravný priestupok.
Povinnosti pri jazde s prívesom
Ak bude mať Martin všetky doklady v poriadku, môže vyraziť na cesty. Nesmie zabudnúť na to, že na diaľnici či rýchlostnej ceste bude potrebovať diaľničnú nálepku aj pre vozík. Nalepiť ju treba na čelné sklo ťažného vozidla.
Pri zapojení prívesu ťažšieho ako 750 kilogramov za vozidlo do 3,5 tony nesmie vodič so súpravou jazdiť rýchlejšie ako 90 km/h, a to ani na diaľnici či rýchlostnej ceste. S prívesom do 750 kg by nemal mať problém so 130-kou na diaľnici či rýchlostnej ceste (sú však aj výklady predpisov, podľa ktorých ani s prívesom do 750 kg nesmie ísť rýchlejšie ako 90-kou).
Ak aj značka na ceste umožní ísť rýchlejšie, ako povoľuje zákon vo všeobecných ustanoveniach, je až druhoradá. Viac ako 50-kou v obci alebo 90-kou mimo obce s vozíkom jazdiť nesmiete.
Ak by jazdná súprava presiahla dĺžku sedem metrov, smie vodič na jazdu použiť výhradne dva jazdné pruhy najbližšie k pravému okraju vozovky. V ostatných pruhoch smie jazdiť, ak obchádza, otáča sa či odbočuje, a je to nevyhnutné.
Pri ceste zo svahu musí mať vodič vždy zaradený rýchlostný stupeň.
Pri jazde bez prívesu musí byť spájacie zariadenie demontované, ak znemožňuje riadne prečítať evidenčné číslo. Ak je spájacie zariadenie odnímateľné bez špeciálnych nástrojov, musí ísť dole vždy, ak vozidlo neťahá príves.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk