Peter: "Zaparkoval som v uličke, kde je zákaz vjazdu mimo držiteľov povolenia miestneho úradu, lebo som držiteľom spomínaného povolenia. Pri vystúpení z vozidla som zabudol povolenku položiť na okno, a mestskí policajti mi pripli 'papuču'. Keď som ich privolal a preukázal sa povolením, dali mi pokutu 60 eur. Je to oprávnené? Len za to, že som povolenie nepoložil na okno?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Vojsť do zákazu vjazdu smú len vozidlá, ktoré majú povolenie od policajtov alebo od ministerstva vnútra. Aj to len v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch.
Ostatným vozidlám smú povoliť vjazd do zákazu vjazdu dodatkové tabuľky, ako v Petrovom prípade. Dodatková tabuľka mu dovoľovala vojsť do zákazu vjazdu, keďže je držiteľom povolenia miestneho úradu. Peter tiež napísal, že na povolení je uvedené: "Držiteľ je povinný preukázať sa týmto povolením príslušníkom Mestskej polície alebo OR PZ Bratislava a riadiť sa ich pokynmi."
Kedy vám smú dať na auto papuču
Zo známych informácií vyplýva, že Peter neporušil predpisy, keď vošiel do zákazu vjazdu. To, či zaparkoval v súlade s pravidlami, nevieme. V každom prípade, mestskí policajti smú na auto dať papuču len v dvoch prípadoch:
- motorové vozidlo stojí na mieste, kde je to zakázané dopravnou značkou alebo všeobecnou úpravou cestnej premávky a vodič vozidla sa v blízkosti nezdržiava,
- ide o motorové vozidlo, o ktorom sa zistilo, že sa po ňom pátra.
Značka Zákaz vjazdu neupravuje pravidlá zastavenia či státia. Nemôže teda rozhodovať o tom, že je na nejakom mieste zakázané parkovať. Buď Peter porušil jeden zo zákazov zastavenia či státia a mestskí policajti dali papuču na auto oprávnene, alebo len nemali istotu, či má vodič povolenie vojsť do zákazu vjazdu. V druhom prípade mu na auto nemali dávať zadržiavacie zariadenie.
Prečítajte si aj:
Ako rýchlo dokážete vypnúť smerovky? Môže vás to zachrániť pred nehodou
Pokutu nemal platiť
Zdá, že mestskí policajti Petrovi uložili pokutu 60 eur za to, že vošiel do zákazu vjazdu bez povolenia. Potom však postupovali v rozpore so zákonom. Vodič totiž vjazdom do zákazu neporušil predpisy. Mal povolenie a aj ho ukázal príslušníkom mestskej polície ešte pred tým, než rozhodli o pokute.
Ak bol Peter presvedčený o svojej nevine, nemal pokutu platiť. Buď by mestskí policajti stiahli obvinenie z priestupku, alebo by sa spor presunul na dopravný inšpektorát.
Povolenie radšej nechajte za sklom
Peter mohol problému predísť. Policajti sa na mieste nemajú ako dozvedieť, ktoré auto má povolenie na vjazd do zákazu vjazdu, ak za sklom opusteného vozidla nie je doklad, že do zákazu vojsť smelo.
Tým, že nenechal za sklom povolenie, tiež vytvoril spoločnosti, ktorá platí mestských policajtov, náklady. Museli riešiť problém, či vozidlo vošlo do zákazu vjazdu oprávnene alebo nie.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk