"Ide o súbežnú jazdu alebo jednoznačne o predbiehanie?" Jozef Drahovský nedávno riešil na svojom blogu zaujímavú dopravnú situáciu, na ktorú ho upozornil jeden z čitateľov.
"Na diaľnici mimo obce bola znížená rýchlosť, pretože bol uzatvorený ľavý jazdný pruh. Preto sa tam začala tvoriť kolóna, ktorá napredovala veľmi pomaly (rýchlosťou cca 20 kilometrov za hodinu, autá v nej občas aj zastavovali). Ľavý jazdný pruh bol voľný až po prekážku. Ak by som zostal v ľavom jazdnom pruhu a zaradil sa až pred prekážkou, bola by to súbežná jazda alebo predbiehanie?"
Na stĺpiku poslednej značky obmedzujúcej rýchlosť (na 60 km/h) bola podľa čitateľa aj značka zakazujúca predbiehanie a policajti pokutovali vodičov, ktorí sa zaraďovali do voľného pruhu až tesne pred prekážkou.
Drahovský dospel k záveru, že na danom mieste sa v danej situácii dopravné riešenie dalo vyložiť viacerými spôsobmi, čo podľa neho policajti využili na pokuty.
Predpisy sú však v takýchto situáciách jednoznačné a zdá sa, že policajti pokutovali vodičov oprávnene.
Prečítajte si aj:
Polícia nepoužíva radar, ktorý nepotrebuje certifikát, lebo nemá certifikát
Zákaz predchádzania: áno
Vodič idúci v ľavom jazdnom pruhu na diaľnici buď predchádza iné vozidlá alebo obchádza prekážku cestnej premávky. Zákon o cestnej premávke hovorí, že mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. "V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie."
Dopravná značka zakazovala podľa čitateľa vodičom predbiehať iné vozidlá. Z definície značky vyplýva, že vodič nesmie predchádzať motorové vozidlo vľavo.
Tí, ktorí šli v ľavom jazdnom pruhu, smeli. Predchádzali vozidlá v pravom jazdnom pruhu. Pred značkou sa však mali zaradiť do pravého jazdného pruhu. Ak pokračovali za značkou v ľavom pruhu, porušili zákaz predchádzania.
Súbežná jazda: nie
Ak by išlo o súbežnú jazdu, a nie o predchádzanie, pokutovaní by žiadny zákaz neporušili.
Súbežná jazda by to však bola, iba ak by boli splnené nasledovné podmienky:
- taká hustá premávka, že sa vytvoria súvislé prúdy vozidiel,
- v súvislých prúdoch vozidiel môže vodič jazdiť len takou rýchlosťou, ktorá závisí od rýchlosti vozidiel pred ním,
Ak by pred vozidlami v ľavom jazdnom pruhu boli iné a ich vodiči by nemohli ísť rýchlejšie pre vozidlá pred nimi, aj keby to predpisy o povolených rýchlostiach dovoľovali, mohli by sme hovoriť o súbežnej jazde.
Čitateľ však napísal, že ľavý jazdný pruh bol voľný a tak sa v ňom nemohol vytvoriť súvislý prúd vozidiel. Preto, ak vodiči šli v ľavom jazdnom pruhu za značkou, nešlo o súbežnú jazdu a teda porušili zákaz predchádzania.
Predpokladáme, že dopravnú značku zákaz predchádzania umiestnil správca komunikácie preto, aby zvýšil bezpečnosť súvisiacu s prekážkou na ceste (mohli za ňou napríklad pracovať ľudia).
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk