Presun veľkého množstva áut domov na Vianoce čaká ešte mnohých vodičov. Pred nimi je potom nielen návrat späť ale aj väčšia časť zimy. Viete, čo všetko by ste mali mať v aute, aby vás toto ročné obdobie nepremohlo?
Základnými vecami v aute v zime sú nemrznúca kvapalina do ostrekovačov, škrabka na ľad a metlička na sneh. Tá poslúži na očistenie auta od vrstvy napadnutého snehu z kapoty a strechy auta. Od novembra 2011 je dokonca povinné očistiť vozidlo od snehu a ľadu.
Na zamrznutý zámok dverí alebo palivovej nádrže je vhodné mať so sebou rozmrazovač zámkov. V zamknutom aute so zamrznutým zámkom je však nanič a preto by ste si ho mali zobrať so sebou, keď pôjdete k autu.
Rozmrazovače pomôžu aj pri čistení zamrznutých okien a to najmä v prípade, keď je sklo pokryté silnou a ťažko odstrániteľnou vrstvou ľadu. Po očistení skla zvonku sa hodí na vnútornú stranu použiť utierku proti zahmlievaniu okien, ktorej alternatívou je zapnutie klimatizácie. Aj keď už nie sú náhradné žiarovky povinnou výbavou, je dobré mať aspoň najdôležitejšie žiarovky so sebou. Ide napríklad o žiarovku pre stretávacie, zadné obrysové, brzdové svetlá a smerovky.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Užitočná lopatka, vrecko soli a reťaze
Po snežení sa často stáva, že vodiči nájdu okolie svojho auta zasypané snehom, ktorý z cesty odhrnuli cestári pluhom. Vtedy nie je na zahodenie, ak máte v kufri skladaciu snehovú lopatku. Použiteľná je aj vtedy, ak auto zapadne či v prípade nehody, keď auto zíde z vozovky. Na ľad pod kolesami, napríklad pri zapadnutí, sa hodí mať v kufri vrecko so štrkom a soľou.
Nezabudnite ani na snehové reťaze pri výlete do hôr alebo keď cesta nie je úplne odhrnutá a je na nej vrstva ujazdeného snehu. Rôzne testy automotoklubov odporúčajú preferovať klasické kovové reťaze pred ich náhradami, ktoré môžu mať menšiu výdrž a už po krátkej jazde sa môže rýchlo stratiť ich efekt.
Prečítajte si aj:
Česi by mohli jazdiť po štvorprúdovkách rýchlejšie. U nás je to otázne
Nepodceňujte dostatok pohonnej látky v nádrži
V zime nejazdite s takmer prázdnou nádržou a radšej si dotankujte skôr, aj keď budete mať ešte len polovicu nádrže. Nikdy nemôžete vedieť, kedy sa ocitne v stojacej zápche aj niekoľko hodín. Keď vám v nej dôjde palivo, nie je to príjemné.
V prípade naftových vozidiel je to aj prevencia pred zamŕzaním vody v nádrži, čo môže spôsobiť, že ráno vôbec nenaštartuje. Niektorí vodiči majú napríklad pri ceste na hory pre istotu v kufri päťlitrový kanister na palivo.
Ak sa auto cestou pokazí, je dobré mať v kufri jednu alebo dve deky, rukavice, toaletný papier a v prípade, že sú v aute aj deti, tak náhradné plienky. Pre tento prípad sa hodí mať v telefóne alebo niekde inde v aute aj telefónne číslo na asistenčné služby, ktoré sú spravidla bezplatne k povinnému zmluvnému poisteniu alebo havarijnej poistke.
Pred dlhšou cestou si auto skontrolujte
Pred dlhšou cestou je dobré mať auto v dobej kondícii. Najjednoduchšie je nechať si ho skontrolovať v servise, kde spravidla pozrú stav batérie, pneumatík, prevádzkových kvapalín či osvetlenia vozidla. Jedným z najväčších problémov v zime je staršia batéria, ktorá sa môže pri veľmi nízkych teplotách vybiť a auto nenaštartuje.
"Vybitá batéria je jeden z problémov, kvôli ktorým častejšie volajú motoristi asistenčnú službu zahrnutú v cene PZP. Ďalšími sú zapadnutie v snehovom záveji, zamrznuté zámky alebo kvapaliny v aute a občas sa pritrafí aj zamrznutá nafta," povedal Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.
Aj napriek tomu, že sú v zime na cestách najhoršie poveternostné podmienky z celého roka, neprejavuje sa to výrazným nárastom nehôd či škodových udalostí v tomto období.
Jazdite opatrne
Keď napadne sneh, alebo sa objaví hmla či poľadovica, jazdite opatrnejšia ako obvykle. "Z našich 20 ročných štatistík vyplýva, že najväčším problémom pre mnohých sú v zime náhle zmeny počasia a nie samotný sneh," uviedol Petar Dobrič z Genertelu.
Motoristom totiž vždy chvíľu trvá, kým sa prispôsobia novým podmienkam na ceste. To má za následok výrazné špičky nehodovosti v jesenných a zimných dňoch, keď sa náhle zmení počasie k horšiemu. Nárast nehodovosti oproti bežnému dňu je potom 200 až 250%, pričom na Slovensku rovnako ako aj v iných krajinách je v zime najčastejšou nehodou zrážka dvoch áut.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk