Na slovenských cestách sa od začiatku roka do 21. decembra stalo 14 611 dopravných nehôd. V porovnateľnom období minulého roka ich bolo viac o 6 483 nehôd. Tento rok vyhaslo na cestách 310 ľudských životov, čo je o 28 menej ako vlani. Počet ťažko zranených osôb 1 108 sa na Slovensku znížil o 103 osôb oproti minulému roku.
Záväzok znížiť do roku 2010 počet usmrtených pri dopravných nehodách o 50% prijali všetky štáty Európskej únie. V roku 2010 Slovenská republika znížila počet usmrtených na cestách o 43%. V minulom roku sa našej krajine záväzok nepodarilo splniť, ale dosiahla jedno z najlepších znížení smrteľných nehôd v strednej Európe.
"Napríklad v Rakúsku v roku 2002 zahynulo na cestách 956 osôb, záväzok znížiť úmrtnosť na číslo 548 nesplnili. Zahynulo o 70 osôb viac. Podobne v Maďarsku a Českej republike," uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.
Záväzok Európskej únie v prípade Maďarska znížiť počet usmrtených o 714 presiahli o 20. V Čechách zomrelo v roku 2002 na cestách 1 431 účastníkov cestnej premávky. V minulom roku to bolo 749 osôb, čo je o 34 viac ako bol prijatý záväzok. V roku 2002 na našich cestách zahynulo 610 osôb, záväzok bol 305, avšak na cestách v roku 2010 zahynulo 345 osôb.
![]() |
zdroj: Prezídium Policajného zboru SR |
Európska únii si znovu stanovila cieľ znížiť v každej členskej krajine počet usmrtených osôb v dôsledku cestných dopravných nehôd o polovicu do roku 2020 v porovnaní s referenčným rokom 2010. "Slovensko by tak vzhľadom na počet usmrtených v minulom roku (345 usmrtených osôb) malo postupne znižovať úmrtnosť na cestách tak, aby v roku 2020 nebolo usmrtených dôsledkom dopravných nehôd viac ako 172 osôb," vysvetlila policajná hovorkyňa.
Podľa polície je znižovanie dopravných nehôd a ich následkov nielen záležitosťou polície, ale celej spoločnosti a všetkých účastníkov cestnej premávky. "Práve záväzkom a cieľom celej spoločnosti by malo byť to, aby na cestách nezomieral nikto," dodala Baloghová.
Policajná hovorkyňa na záver uviedla, že za úspešne klesajúcim štatistickým ukazovateľom sú okrem nového hodnotiaceho systému policajtov (osobná zodpovednosť dopravného policajta v službe za zverený úsek) aj ďalšie aktivity, ktoré Policajný zbor od začiatku roka pre verejnosť na cestách zabezpečuje. "Nie sú to len dopravno-bezpečnostné akcie, ale aj informácie odporúčacieho, upozorňujúceho a preventívneho charakteru. Už viac ako rok je cieľom polície zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách, nie vyberanie pokút," doplnila Baloghová.