Pri policajnej kontrole vám nemusí pomôcť ani odvolávanie na váš domáci alkotester. Podľa súdneho znalca neexistuje komerčne dostupný prístroj, ktorý určí reálnu hladinu alkoholu v krvi, napísal portál auto.idnes.cz.
"Z toxikologického a klinického hľadiska sú hladiny do 0,2 promile považované za nepreukazujúce požitie alkoholu," upozorňuje Jaroslav Zikmund, súdny znalec z odboru toxikológie z pražskej nemocnice Na Bulovce.
Prečítajte si aj:
Smerovky dokážu ochrániť pred nehodou
Výsledok testu môže zásadne ovplyvniť aj spôsob vdýchnutia do testera. Napríklad, hlboký nádych alebo hlboký nádych a výdych tesne pred testom ovplyvní nadýchané hodnoty. "Vplyv má aj teplota vzduchu," vyhlásil Zikmund.
"Tester reaguje aj na iné látky," upozorňuje. Alkohol je často aj v potravinách. Vodič ale môže nadýchať aj po žuvačkách, margotkách alebo ústnej vode. "S políciou sa ale dá rozumne dohovoriť a skúšku po chvíli opakovať," dodal.
Rovnaký postup odporúča aj v prípade požitia niektorých liekov. "Pred dychovou skúškou je vhodné upozorniť na aplikáciu liekov a dohodnúť sa, ako situáciu riešiť. Väčšinou stačí počkať dvadsať až tridsať minút."
V prípade, že polícia na výsledku trvá a vodič si je istý, že alkohol nepil, odborník odporúča odber krvi. "Je to lepšie ako prísť o vodičák a zaplatiť pokutu."
Zistite si, kedy vytriezviete:
Výpočet objemu alkoholu v krvi - kalkulačka na sme.sk
Alkulačka na idnes.cz
Rýchlosť odbúravania sa dá hrubo vypočítať takto: muž za 1 hodinu odbúra 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram svojej váhy, žena za rovnakú dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram svojej váhy.
Odbúravanie alkoholu je veľmi individuálne. Zdatní a trénovaní pijani odbúravajú alkohol rýchlejšie ako tí, ktorí pijú príležitostne. Inak trávia a vylučujú alkohol muži a inak ženy. Ženy majú väčší podiel tuku (podobne ako seniori) a horšie vyvinutý mechanizmus odbúravania alkoholu.
U starších ľudí je ešte problém aj v tom, že často užívajú lieky, ktoré môžu v kombinácii s alkoholom výrazne ovplyvniť ich správanie pri jazde.
Záleží aj na tom, či sa pije na prázdny žalúdok alebo po sýtom jedle. Alkohol skonzumovaný nalačno začne pôsobiť rýchlejšie.
Svoju úlohu tu hrá aj hmotnosť osoby. Kým 120-kilový muž odbúra päť pív "desiatok" približne za šesť hodín, 70-kilový bude na rovnakú dávku potrebovať viac než deväť hodín.
Rýchlosť vstrebávania alkoholu závisí aj od druhu nápoja. Alkohol zo sladových a silne sladených nápojov sa oproti čistým nápojom rovnakej koncentrácie vstrebáva pomalšie, pretože cukry tento proces spomaľujú. Vplyv má dokonca aj teplota nápoja.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Autor: idnes.cz