Nemecké mestá pokračujú v obmedzovaní vjazdu áut s vysokou úrovňou vypúšťaných emisií. Od Nového roka zaviedli šesť nových nízkoemisných zón a sprísňuje sa 19 existujúcich. Najnovšie vyhlásili regionálnu nízkoemisnú zónu Porúrie, ktorá má 850 kilometrov štvorcových, napísal portál auto.idnes.cz.
Regionálna nízkoemisná zóna Porúrie zahŕňa územie 14 miest medzi Dortmundom a Duisburgom.
Vyhlásili aj ďalších 5 nových zón a sprísnili pravidlá pre vjazd do už 19 existujúcich zón vrátane významných centier ako sú Stuttgart, Frankfurt nad Mohanom, Karlsruhe alebo Mannheim. Do niektorých už staršie naftové autá vôbec nemôžu.
"Nemecko rieši problém znečistenia ovzdušia prachom, a preto v oblastiach s intenzívnou automobilovou dopravou postupne od roku 2008 zavádza nízkoemisné zóny. Inšpiráciou boli skúsenosti s podobnými zónami zriadenými v 90. rokoch vo švédskom Göteborgu a Štokholme," vysvetľuje Miroslav Šuta z českého Centra pre životné prostredie a zdravie.
"Tam sa zóny osvedčili ako účinné opatrenia, ktoré znížilo emisie veľmi nebezpečných jemných prachových častíc až o 40 %. Dobré skúsenosti so znižovaním emisií jemného prachu zavedením zóny má aj Berlín," dodáva.
Stiahnite si do mobilu (android):
Aplikácia s cenami pohonných látok, dopravnými obmedzeniami a policajnými hliadkami
Problém majú najmä staršie nafťáky
V Nemecku rozdeľujú vozidlá do 4 kategórií podľa množstva emisií výfukových plynov. Automobily s najhoršími emisiami škodlivín (vozidlá s benzínovým motorom bez katalyzátora) nemajú nárok na žiadnu plaketu. Nemôžu vojsť do žiadnej z nízkoemisných zón.
Vozidlá s najnižšími emisiami naopak získavajú zelenú plaketu a môžu vchádzať do ktorejkoľvek zóny.
Ak máte benzínové auto spĺňajúce aspoň normu Euro 1, dostávate najvyššiu zelenú plaketu. Naftové autá spĺňajúce ekonormu Euro 2 dostávajú červenú, za Euro 3 žltú a za Euro 4 a 5 najvyššiu zelenú plaketu.
Nemecké mesta postupne sprísňujú a obmedzujú jednotlivým "farbám" vjazd. Za jazdu bez samolepky, na ktorej je zapísaná aj ŠPZ-ka vozidla, môžete "schytať" 40-eurovú pokutu od policajtov.
"Automobily s dieselovými motormi môžu získať lepšiu plaketu, ak sú dodatočne vybavené schváleným typom tzv. filtrom pevných častíc," uvádza Centrum pre životné prostredie a zdravie.
Najlacnejšie zoženiete známku priamo v Nemecku. Stojí 5 euro.
Zavádzanie zón sa chystá aj v Česku
"Znečisteniu jemným prachom je venovaná veľká pozornosť, pretože v súčasnosti predstavuje z hľadiska životného prostredia najväčšie zdravotné riziko v Európe," uvádza Šuta. "Krátkodobé vdychovanie prachu zvyšuje počet zápalových ochorení pľúc, pôsobí negatívne na srdcovocievny systém, vedie k zvýšeniu počtu hospitalizácií a vyššia úmrtnosť. Dlhodobé pôsobenie prachu zhoršuje pľúcne funkcie u detí i dospelých, zvyšuje počet chronických obštrukčných ochorení pľúc a znižuje dĺžku dožitia."
"Nízkoemisné zóny okrem Nemecka fungujú aj v Dánsku, Švédsku, Holandsku alebo vo Veľkej Británii. Zavedenie nízkoemisných zón pripravuje Francúzsko a Rakúsko a diskutuje sa o nich aj v ďalších krajinách," uvádza Centrum pre životné prostredie a zdravie.
V Českej republike umožňuje mestám vyhlásiť nízkoemisné zóny novela zákona o ovzduší z októbra 2011. Plánuje ich zaviesť Praha, Ostrava a Ústí nad Labem. Brno zónu odmieta.
Majitelia vozidiel si budú musieť kúpiť a nalepiť emisné plakety vydávané ministerstvom životného prostredia. Vodičom, ktorí by do zóny vošli nevyhovujúcom vozidlom, by hrozila pokuta za porušenie zákazu vjazdu. Výnimku majú mať napríklad miestni obyvatelia alebo automobily záchranného systému.
Zóny majú v Česku byť len v oblastiach, ktoré zároveň môžu motoristi obísť po ceste rovnakej alebo vyššej triedy.
Nízkoemisné zóny v Nemecku od 1.1.2012
Jednotlivé zóny sú označené farbou emisnej plakety, akú musia vozidlá, ktoré sú oprávnené do ní vchádzať.
Bádensko-Württembersko
červená známka: Markgroningen
žltá známka: Freiburg, Heidelberg, Heidenheim, Heilbron, Herrenberg, Ilsfeld, Karlsruhe, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Mühlacker, Pfinztal, Pforzheim, Pleidelsheim-Ignersheim-Freiberg, Reutingen, Schramberg, Schwabische, Gmünd, Tübingen, Ulm, Urbach
zelená známka: Stuttgart
Bavorsko
žltá: Augsburg, Mnichov
červená: Neu-Ulm
Berlín
zelená: Berlín
Brémy
zelená: Brémy
Dolné Sasko
zelená: Hannover, Osnabrück
Hesensko
zelená: Frankfurt nad Mohanem
Sasko
zelená: Lipsko
Sasko-Anhaltsko
žltá: Halle, Magdeburk
Severné Porýnie-Vestfálsko
červená: Bonn, Hagen, Kolín nad Rýnem, Porúrie (Bochum, Bottrop, Castrop-Rauxel, Dortmund, Duisburg, Essen, Gelsenkirchen, Gladbeck, Herne, Herten, Mühlheim, Oberhausen, Recklinghausen), Wuppertal
žltá: Dinslaken, Dortmund (Teilbereich Brackeler Straße), Düsseldorf, Krefeld, Münster, Neuss
Zdroj: Bundesumweltamt
Autor: idnes.cz