Kukiakm: "Pred pár dňami som pri vychádzaní na hlavnú cestu z vedľajšej odbočoval doľava. Zhruba 40 metrov od križovatky, na ktorej som stál, je kruhový objazd. Pri vychádzaní je samozrejme vodič povinný použiť smerovku.
Z kruhového objazdu vychádzali dve autá, obe mali zapnutú smerovku doprava. Môže to značiť dve veci: že auto vychádza z kruhového objazdu, ale aj to, že smeruje na vedľajšiu cestu, z ktorej som vychádzal ja. Prvé auto na ňu aj odbočilo, smerovka druhého stále blikala. Tak som sa pohol a odbočil. Delilo ma len pár centimetrov od zrážky.
Vodičovi sa smerovka vypla, až keď som už bol v pohybe. Kto by bol v tom prípade označený ako vinník?
Chápem vodiča druhého auta, ktorému sa včas nestihla automaticky vypnúť smerovka, ale takisto si ja môžem myslieť, že naozaj ide odbočovať."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Vodič na vedľajšej ceste musí dať prednosť vozidlám na hlavnej. Pred odbočením a počas neho musí mať zapnuté smerovky v smere, kam odbočuje, a nesmie zabudnúť na zvýšenú opatrnosť.
Pre vodiča vychádzajúceho z kruhového objazdu zas platí, že znamenie o zmene smeru jazdy ponechá len v čase, kým mení smer jazdy. Inak hrozí nehoda.
Je lepšie byť opatrný, ako havarovať
Pri malej vzdialenosti medzi križovatkami sa netreba spoliehať na to, že vozidlo z hlavnej skutočne odbočí a auto z vedľajšej môže vôjsť na hlavnú. Vždy je lepšie počkať na vhodnejší čas na výjazd na hlavnú.
Často sa stáva, že vodič, ktorý vychádza z kruhového objazdu, zabudne vypnúť smerovky, alebo sa spolieha na ich automatické vypínanie po otočení volantu. Okrem toho, už pri rýchlosti 30 kilometrov za hodinu prejde vozidlo 40 metrov za necelé dve sekundy. Pre viacerých vodičov je to veľmi krátky čas na to, aby stihli všetko spraviť tak, ako sa po výjazde z kruhového objazdu má.
Keby sa autá v križovatke zrazili, vinu by s veľkou pravdepodobnosťou buď prisúdili iba vodičovi prichádzajúcemu z vedľajšej cesty, alebo by si ju vodiči rozdelili. Bez svedkov alebo iných dôkazov by bolo ťažké dokázať, že vodič na hlavnej išiel rovno, hoci mal zapnuté smerovky. Polícia by prípad posúdila tak, že vodič s vedľajšej cesty nedal prednosť vozidlu na hlavnej.
Prečítajte si aj:
V každej krajine platí iná povinná výbava
Spravodlivá vina
Ani keby sa predsa len podarilo dokázať, že vodič na hlavnej mal zapnuté smerovky, vodiča z vedľajšej by to zrejme spoluviny nezbavilo. Pri tak krátkej vzdialenosti by mal predpokladať, že vodič na hlavnej ešte smerovky nevypol, lebo to ešte nestihol.
Hoci to vodiča na hlavnej neospravedlňuje, ani ten z vedľajšej by sa nemal správať neohrozene a domnievať sa, že vodič z kruhového objazdu určite odbočí na 40 metrov vzdialenej križovatke..
Iná situácia by nastala, ak by na ceste bola len jedna križovatka a vodič na hlavnej by zapol smerovky v smere vedľajšej cesty a napriek tomu pokračoval rovno. Dokázať, že mal smerovky zapnuté, by bolo rovnako náročné, ale dalo by sa už hovoriť o nespravodlivosti, ak by polícia po zrážke s vozidlom so zapnutými smerovkami, ktoré ho uviedli do omylu, obvinila vodiča z vedľajšej cesty.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk