KUALA LUMPUR.
Rast mohol byť ešte vyšší, jeho úroveň ale obmedzilo zníženie ratingu niektorým krajinám eurozóny zo strany agentúry Standard & Poor's. Očakáva sa, že eurozóna sa nevyhne recesii, čo by mohlo zasa obmedziť dopyt po rope.
"Reakcie na ropných trhoch sú momentálne trochu zmiešané, keďže na ne súbežne pôsobí neistota okolo vývoja na Blízkom východe, ako aj eskalujúce problémy v Európe," povedala komoditná analytička v ANZ Banking Group v Melbourne Natalie Robertsonová.
Cena americkej ľahkej ropy s dodávkou vo februári vzrástla do 06.29 h SEČ o 23 centov na 98,93 USD (77,46 eura) za barel. Na záver piatkového obchodovania klesla hodnota februárových kontraktov o 40 centov a uzatvorila na úrovni 98,70 USD/barel.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s februárovým kontraktom, ktorý dnes vyprší, sa zvýšila o 29 centov na 110,73 USD za barel.
Informovali o tom agentúry Reuters a AP.