Frankfurt nad Mohanom 6. augusta (TASR) - V úsilí dosiahnuť finančné ciele tohto hospodárskeho roka sa začína v nemeckom Volkswagene (VW) horúca fáza znižovania nákladov. Vedenie najväčšej európskej automobilky upravilo minulý týždeň prognózu hrubého zisku v tomto roku na 4 miliardy EUR, ale môže ju dosiahnuť len výdatným znížením výrobných a iných nákladov vo všetkých závodoch VW.
V druhom štvrťroku znížil koncern výrobné a mzdové náklady o viac ako 500 miliónov EUR. Bol to aj výsledok obmedzenia nadčasov a zníženia počtu pracovných hodín. Rovnako sa sprísnila aj výdavková politika VW. Podľa niektorých informácií sa zatiaľ odložia na neskoršie niektoré modernizačné projekty, najmä v závodoch v Kassele a Hannoveri. Predstaviteľ koncernu podľa denníka Handelsblatt uviedol, že sa plnenie finančných cieľov v koncerne sleduje mesačne a keď treba, prijímajú sa operatívne opatrenia.
VW v prvej polovici tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška zaznamenal pokles odbytu vozidiel o 8,4 % a obrat sa znížil o 3,2 %. Napriek tomu dosiahol zisk pred zdanením 2,3 miliardy EUR a analytici pokladajú tento výsledok za pomerne dobrý.
(1 EUR = 44,410 SKK)
* jns