Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom denníka SME.
BRUSEL. Európska únia dnes oficiálne prijala rozhodnutie o ropnom embargu voči Iránu. Embargo je vnímané ako súčasť širších sankcií EÚ postihujúcich Teherán za vývoj jadrového zbrojného programu.
"Ide o bezprecedentné opatrenie," vyhlásil krátko po oznámení o prijatí embarga britský minister zahraničných vecí William Hague. Podľa neho EÚ týmto krokom dokázala svoju rozhodnosť a zásadovosť.
Na prijatí okamžitého embarga na ropu a ropné produkty sa dnes zhodli šéfovia európskej diplomacie zo všetkých 27 členských štátov EÚ.
Dosah embarga bude rozložený, lebo škody môže spôsobiť aj členským štátom, nielen Iránu.
Platí okamžitý zákaz uzatvárania nových kontraktov s Iránom, ale už dohodnuté zákazky sa môžu čerpať do júla. Tak sa zmierni dosah na južné krajiny únie, ktoré sú najväčšmi závislé od iránskej ropy a najviac sa v nich prejavuje globálna ekonomická kríza.
Napríklad Grécko spočiatku so sankciami nesúhlasilo. Viac ako tretinu dovážanej ropy čerpá z Iránu a s tamojšími dodávateľmi sa dohodlo na výhodných podmienkach.
Atény preto požadovali jednoročné alebo ešte dlhšie prechodné obdobie. Irán vyváža do únie okolo 20 percent vyťaženej surovej ropy, a to najmä do Grécka, Španielska a Talianska.
Sankcie proti Iránu prišli neskoro, myslí si Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Irán zmiernil rétoriku
Irán, ktorý čelí podľa vyjadrení niektorých politikov „bezprecedentnému tlaku“, zmierňuje svoju protizápadnú rétoriku. Experti však hovoria, že to neznamená zmenu jeho postojov, len nástup novej stratégie.
Ešte na konci minulého roka sa Teherán vyhrážal, že do Perzského zálivu nevpustí americké vojnové lode, no cez víkend vyhlásil, že ich návrat je rutinná záležitosť a nejde o nič nové.
Ešte pred niekoľkými dňami sa pre tieto vyhrážky spojené s hrozbami, že Teherán zatvorí významnú ropnú cestu v Hormuzskom prielive, špekulovalo o nevyhnutnom vojenskom konflikte. Teraz sa Irán krotí.
Podľa expertov preto, že pochopil, že z krízy, ktorá by zasiahla svetový obchod s ropou, by nevyšiel ako jasný víťaz. Už len pre to, že ak chce režim prežiť, musí predávať ropu.
Napriek tomu vplyvný iránsky parlamentný poslanec dnes zopakoval vyhrážku, že islamská republika uzavrie vstup do Perzského zálivu cez Hormuzský prieliv, ak nové sankcie zablokujú iránsky export ropy.
Irán túto hrozbu vyslovil prvýkrát pred mesiacom a vyvolal tým dočasné zvýšenie ceny ropy.
"Ak dôjde k akémukoľvek narušeniu predaja iránskej ropy, Hormuzský prieliv bude definitívne uzavretý," citovala agentúra Reuters Mohammada Kosarího, podpredsedu zahraničnopolitického a bezpečnostného výboru iránskeho parlamentu.
Embargo zdražuje ropu, Slovensku nedostatok ropy nehrozí. Čítajte viac na natankuj.sme.sk.
Spojené štáty už stihli v oblasti mobilizovať svoje vojnové lode, ku ktorým sa pripojili aj plavidlá Francúzska a Británie.
Zamrznuté rokovania o jadrovom programe
Západ dúfa, že európske sankcie spolu s americkými ekonomickými opatreniami proti Teheránu privedú tamojší režim k ochote vyjednávať o jadrovom programe. Západ ho označuje za vojenský, Irán za čisto civilný.
Rokovania o zastavení jadrového programu sú už takmer rok na mŕtvom bode a neočakáva sa, že napriek škodám, ktoré musí Irán pre sankcie znášať, režim pristúpi na Západom navrhovaný kompromis.
Ten by mu umožňoval obohacovať urán na medicínske účely v zahraničí a poskytol by mu ekonomické výhody.
Európska únia v rámci nátlaku na Iránu už dávnejšie uvalila sankcie na 433 subjektov a 113 jednotlivcov, pričom tiež obmedzila vzájomné obchodovanie a investície do iránskeho ťažobného priemyslu.