Policajné auto, ktoré neštandardne vošlo do križovatky, nakrútil v polovici januára večer Martin na jednej z križovatiek vo Zvolene.
Martin: "Príslušník PZ zapol svetelné výstražné zariadenie (zvukové nie), aby rýchlejšie prešiel cez križovatku, pričom svojím konaním ohrozil tri autá idúce po hlavnej ceste. V križovatke po incidente maják vypol."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Ak policajné auto nemá zapnuté zvláštne výstražné znamenia, nie je vozidlom s právom prednostnej jazdy. Týka sa to aj sanitiek či hasičských vozidiel.
Vodič vozidla s právom prednostnej jazdy smie ignorovať väčšinu dopravných pravidiel zvyčajne iba vtedy, ak má zapnutý modrý či červený maják a znie siréna. Samozrejme, nesmie jazdou ohroziť iných.
Stačí, aby neznela siréna a policajné auto už nemá právo prednostnej jazdy. Ani to však neznamená, že by jeho vodič v spomenutom prípade porušil predpisy.
Vodiči pustili policajné auto dobrovoľne

č. 9/2009 Z.z.:
Policajti môžu udeliť výnimku z dopravných predpisov aj sami sebe. V zákone o cestnej premávke sa píše: "Výnimku z druhej časti tohto zákona, ktorá je v cestnej premávke okamžite potrebná, môže povoliť policajt na mieste samom v nevyhnutnej miere a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky."
Túto výnimku však policajti vôbec nepotrebovali použiť. Nikoho neohrozili, tým, že zapli maják, zabezpečili, aby ostatní vodiči spozorneli.
Dokonca nikoho ani neobmedzili, keďže vodiči zastavili už len keď videli zapnutý maják, a až potom policajti vošli do križovatky.
Vodiči nemuseli policajné auto pustiť, pretože blikajúci maják sám o sebe neznamená, že by policajti mali mať prednosť. Zastaviť by museli, len keby policajti zastavili vozidlá v súlade s predpismi, čo sa však nestalo.
Aj bez majáka a sirény môžu jazdiť v protismere
Na aute tiež nemusí svietiť maják a znieť siréna na to, aby vodič mohol ísť v jednosmerke v protismere. Musí však mať na to povolenie, a nesmie nikoho ohroziť. Platí to aj pre sanitky.
Marek: "Môže ísť sanitka bez výstražných zvukových a svetelných znamení do protismeru v jednosmernej ulici? Konkrétne, dnes som v Banskej Bystrici bol svedkom, ako sanitka/záchranka išla z ulice Janka Kráľa v protismere na svoju stanicu na ulici Na Troskách a o chvíľu z dvora išla opäť v protismere po ulici Na Troskách do kruhového objazdu pri Europa SC. Celý ten čas nemala zapnuté ani výstražné svetlá ani sirénu. Ja som presvedčený, že vodič sanitky porušil zákon."
Vodiči vybraných vozidiel môžu využiť výnimku z dopravných predpisov, aj keď nešoférujú vozidlá s právom prednostnej jazdy. Stačí, aby im to povolil policajt.
Ďalšou možnosťou je výnimka vyplývajúca zo zákona o cestnej premávke. Platí len v mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky. Vodič, ktorý využije výnimku, nemusí rešpektovať zákazové dopravné značky. Musí si však dávať pozor, lebo pravdepodobnosť, že by ho po havárii uznali vinného, je vysoká.
Aj vozidlá záchrannej služby smú spomínanú výnimku využívať, jednosmerkou sa teda v protismere môže prehnať sanitka, policajné auto aj iné vozidlá, aj bez zapnutého majáka a sirény.
Organizácie, ktoré môžu ignorovať zákazové značky
Výnimku môžu využívať len vozidlá, ktoré dostali povolenie. Vyhláška k zákonu o cestnej premávke hovorí, že ju môžu využiť vozidlá nasledovných organizácií:
- ministerstva alebo iného ústredného orgánu štátnej správy,
- Policajného zboru,
- Úradu vlády a ním zriadených rozpočtových organizácií,
- Národnej rady,
- Kancelárie prezidenta,
- Ústavného súdu,
- Najvyššieho súdu,
- Generálnej prokuratúry, krajskej prokuratúry alebo okresnej prokuratúry,
- Najvyššieho kontrolného úradu,
- Úradu na ochranu osobných údajov,
- Slovenskej informačnej služby,
- Zboru väzenskej a justičnej stráže,
- Vojenského spravodajstva,
- Vojenskej polície,
- ozbrojených síl Slovenskej republiky,
- Colnej správy,
- krajského úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie a obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie,
- obecnej polície alebo mestskej polície označené nápisom "OBECNÁ POLÍCIA" alebo "MESTSKÁ POLÍCIA",
- Hasičského a záchranného zboru, ostatných hasičských jednotiek, ak sú určené na záchranu života, zdravia alebo majetku,
- banskej záchrannej služby, ak sú určené na záchranu života, zdravia alebo majetku,
- Horskej záchrannej služby, ak sú určené na záchranu života, zdravia alebo majetku,
- záchrannej zdravotnej služby, ak sú určené na záchranu života, zdravia alebo majetku,
- Slovenského Červeného kríža,
- prevádzkovateľa univerzálnej poštovej služby určené, vybavené a používané na vyberanie a distribúciu poštových zásielok,
- Telekomunikačného úradu, určené, vybavené a používané na zisťovanie zdrojov rušenia prevádzky telekomunikačných sietí a zariadení,
- zdravotníckeho zariadenia označené ako sanitné vozidlo,
- Národnej banky Slovenska alebo inej finančnej inštitúcie určené, vybavené a používané na prepravu finančných prostriedkov a cenín,
- Slovenskej legálnej metrológie,
- biskupského úradu a ústredia iných registrovaných cirkví a náboženských spoločností,
- súkromnej bezpečnostnej služby prevádzkujúcej zabezpečovací systém alebo poplachový systém slúžiaci na ochranu alebo na hlásenie narušenia chráneného objektu, chráneného miesta alebo na ochranu osoby alebo vozidlo súkromnej bezpečnostnej služby určené, vybavené a používané na prepravu finančných prostriedkov a cenín.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk