Po našej planéte jazdí len jeden Michael Schumacher či Sébastien Loeb. Vo virtuálnom svete hier sa ním môže stať takmer ktokoľvek. Výskum ukázal, že hranie počítačových hier zbavuje vodiča zmyslu pre realitu a vystavuje ho nebezpečenstvu, napísal portál auto.idnes.cz.
Hráči, ktorí obľubujú pretekárske a motoristické simulátory, majú v skutočnej cestnej premávke viac sebavedomia a šoférujú lepšie. Nedokážu však posúdiť riziká premávky, a ich správanie na cestách ostatných vodičov desí.
Výskum zverejnila firma Continental, jeden z najväčších výrobcov pneumatík na svete. Testovali vyše dvetisíc vodičov, polovicu tvorili hráči, druhú ľudia, ktorí automobilové simulátory nikdy nehrali.
Život nie sú preteky, zabúdajú hráči
"Pre bezpečnú jazdu je veľmi dôležitá koncentrácia, cit pre vozovku a technický stav vozidla," hovorí bezpečnostný technik Continentalu Tim Bailey.
"Je zrejmé, že počítačové hry vedia tieto schopnosti zdokonaľovať." Potvrdzuje to aj fakt, že ľudia, ktorí nikdy virtuálne netrénovali, potrebujú viac pokusov, kým získajú vodičský preukaz.
"Šoférovanie na verejných cestách nikdy nie sú preteky," upozorňuje však Bailey.
V ďalších častiach testu totiž hráči priznali, že jazdia oveľa rýchlejšie, telefonujú za volantom, zle parkujú a narážajú do nehybných prekážok.
Hráči tiež o polovicu častejšie volajú do poisťovne. Experti hovoria, že v extrémnych prípadoch to vyzerá, akoby niektorí z nich verili, že aj na riešenie skutočných problémov stačí stlačiť nejaký tajomný "reset".
Výsledky tiež ukázali, že čím dlhšie jazdí vodič vo virtuálnom svete, tým horšie je to v skutočnosti.
Človek, ktorý pri simulátore strávi týždenne osem hodín, je trojnásobne nebezpečnejší ako ten, komu stačia dve hodiny.
Prečítajte si aj:
Ani autobus nesmie parkovať na zastávke
Virtuálni majstri neodhadujú riziká
"Nie som prekvapený, že hráči majú rovnaké návyky v reálnej premávke, ako v hre. Je však dôležité si uvedomiť, že skutočné konanie vedie k reálnym výsledkom a má veľa skutočných následkov," hovorí Peter Rodger z britského združenia zodpovedných vodičov Institute of Advanced Motoristov .
Sebavedomý a drzý štýl jazdy pociťujú hráči aj sami na sebe, a to aj bez nehôd.
S agresivitou vodičov, ktorým kúsky virtuálnych majstrov sveta prekážali a dali im to najavo, sa už stretlo 45 percent hráčov.
Dvakrát častejšie ich zastavuje aj polícia, čo je pre hráčov najväčším dôvodom, prečo sa rozčúliť za volantom. V počítačovej hre nikomu zastaviť nemusia.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Autor: idnes.cz