BRATISLAVA. Pol promile v dychu môže polícia namerať aj vodičovi, ktorý pred jazdou nič nepil ani nejedol. Príčinou je zimná zmes do ostrekovača.
Niekoľko minút po umývaní predného skla sa výpary dostávajú aj do kabíny auta. V tom čase nafúka každý, kto v nej sedí, potvrdil nedávno zverejnený test českých lekárov aj aktuálny denníka SME.
Za pol promile môžu policajti zadržať vodičský preukaz na pár mesiacov.
V zmesi býva etanolAlkohol v dychu z ostrekovača
nafúkali všetci vodiči,
alkohol mali v dychu najmenej štyri minúty
najdlhšie až 13 minút,
najviac namerali 0,71 promile,
z testovaných áut najhoršie dopadli Škody Superb a Octavia,
ak vodiči vystúpili z auta, hodnoty boli nulové.
„Po preniknutí etanolových pár do priestoru kabíny auta je dychová skúška vždy, naozaj v sto percentách prípadov, pozitívna,“ povedal Miroslav Hirt z Ústavu súdneho lekárstva Fakultnej nemocnice sv. Anny v Brne.
V Česku robili test na trinástich ľuďoch, v desiatich rôznych autách a s viacerými zmesami s alkoholom. V SME nafúkali obaja redaktori.
Kritickú hodnotu jedného promile, za ktorú u nás ponovom hrozí väzenie, nedosiahol nikto, Hirt ju však vylúčiť nevedel.
Prečítajte si aj:
Parkovisko si nájdu aj na križovatke
Po predýchaní zmizneAlkohol zostáva v dychu krátko, zmizne po pár minútach na čerstvom vzduchu. V aute ho namerali aj po štrnástich minútach, nikdy nezmizol skôr ako o štyri minúty.
„Stačí sa vonku len párkrát nadýchnuť a alkohol, ktorý bol v ústach, je preč,“ hovorí Tomáš Novotný z natankuj. sme.sk. Pár minút po umytí okna nafúkal 0,45 promile, na čerstvom vzduchu opäť nulu.
Najvyšia hodnota pri testoch bola 0,71 promile. „Nikto nepočítal, že to bude toľko. Čakal som okolo 0,3 promile,“ hovorí Hirt. O prípade, že by mal niekto pre výpary problém s políciou, nevie, experiment si vymyslel sám.
Polícia: Myslíme na toČeská polícia svoje postupy nemení, žiadny vodič sa podľa nej nesťažoval. „Aby sa vylúčili vedľajšie vplyvy, robí sa opakované meranie,“ povedala Veronika Hodačová z českého policajného prezídia.
Návod na meranie alkoholu v dychu káže aj našim policajtom, aby s druhým meraním počkali. „Za 15 minút by sa mali rozptýliť výpary alkoholu v ústach, až tak môže byť správne vykonaná dychová skúška,“ hovorí Denisa Baloghová z nášho policajného prezídia.
„Oveľa problematickejšie sú napríklad lieky proti astme, proti kŕčom, ktoré sú priamo alkoholom konzervované,“ hovorí dopravný analytik Jozef Drahovský. Len pár kvapiek podľa neho môže spôsobiť aj hodnoty okolo štyroch promile.
Nafúkať z výparov môže aj triezvy vodič v spoločnosti opitých kolegov. Policajtom podľa Baloghovej treba o tom povedať vopred. Rozhodnúť môže aj dobrovoľný krvný test.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk