.
Cieľom objektívnej zodpovednosti je podľa ministerstva dosiahnuť vyššiu disciplinovanosť a ohľaduplnosť účastníkov cestnej premávky a aj menej korupcie. Ak poslanci novelu schvália a podpíše ju aj prezident, začne sa uplatňovať od 1. júla 2012.
Čo je to objektívna zodpovednosť
Objektívna zodpovednosť prinesie držiteľom vozidiel novú povinnosť: zabezpečiť, aby vodič, ktorému zveril držiteľ vozidlo, dodržiaval vybrané pravidlá cestnej premávky. Ak sa s vozidlom spácha priestupok, zodpovedný bude práve držiteľ vozidla. Nebude pritom dôležité, kto šoféroval.
"Týmto pravidlom sa očakáva pokles následkov dopravných nehôd na živote a zdraví rádovo o 30 až 40 percent," uviedlo ministerstvo na svojich stránkach.
Každé porušenie pravidiel cestnej premávky budú zaznamenávať automatické zariadenia (radary, kamery a pod.). K samotnému dôkazu nebude mať obsluhujúci personál vôbec prístup, keďže pokutu určí automatický systém na základe striktného sadzobníka uverejneného v zákone, tvrdí ministerstvo.
Priestupky zaradené do objektívnej zodpovednosti:
- rýchla jazda,
- zákaz predchádzania, otáčania a cúvania,
- prejazd cez železničné priecestie, keď je to zakázané,
- zákaz zastavenia a státia,
- prejazd na červenú,
- zákaz vjazdu, odbočovania alebo prikázaného smeru jazdy,
- porušenie "stopky",
- prekročenie maximálnej prípustnej hmotnosti vozidla.
Držitelia vozidiel síce budú môcť dostať pokutu, ale určite im nezakážu šoférovať a ani im nehrozí povinné preskúšanie. Včas zaplatená sankcia bude pre nich nižšia.
Objektívna zodpovednosť znižuje počet dopravných nehôd
Tvorcovia novely vychádzali zo skúseností z Maďarska, Rakúska a Francúzska, kde inštitút objektívnej zodpovednosti funguje 5 rokov. Podľa ministerstva vnútra prispel v týchto krajinách k významnému zníženiu počtu dopravných nehôd najmä
- na obchvatoch miest,
- na kritických úsekoch ciest - nehodové úseky a miesta zvýšeného pohybu chodcov a cyklistov a
- na miestach, kde je kontrolovaná najvyššia povolená rýchlosť a prejazd na červenú.
"Dokazovanie páchateľa dopravného priestupku je neraz zložité. Vodiči sa totiž často spoliehajú na to, že policajné hliadky sa na niektoré miesta nedostanú a ich priestupok tak nikto nezaznamená. Neberú ohľad na možné následky svojho konania. Vďaka tomuto inštitútu už nebude možné v takej miere páchať tzv. latentné priestupky," upozorňuje ministerstvo vnútra na svojej stránke.
Zavedením objektívnej zodpovednosti sa ale zodpovednosť vodičov za dopravné priestupky neruší. Policajti budú aj naďalej zastavovať a kontrolovať vodičov, či dodržiavajú pravidlá cestnej premávky.