Vodič nafúka aj po umytí čelného skla ostrekovačom. Ako sa brániť pri policajnej kontrole nespravodlivému obvineniu, že šoférujete pod vplyvom alkoholu?
Pred každou dychovou skúškou musí policajt poučiť vodiča o správnom použití merača. "Podľa návodu na obsluhu k prístroju na meranie koncentrácie alkoholu v dychu, ak niekto konzumoval alkohol v posledných 15 minútach, obsluhujúci prístroja musí 15 minút pred jeho použitím počkať," povedala Denisa Baloghová z policajného prezídia.
Za štvrťhodinu by sa mali rozptýliť výpary alkoholu v ústach. Až potom bude dychová skúška správna. "Limit 15 minút by mal byť samozrejme dodržaný aj v prípade merania alkoholu policajtmi, policajt však musí byť o konzumovaní alkoholu, či potraviny s obsahom alkoholu vopred informovaný," upozorňuje Baloghová.
Kto čistil sklo auta krátko pred policajnou kontrolou, pre istotu by mal požiadať policajta, aby dodržal 15-minútový limit. Podľa zistení českých vedcov by to malo stačiť.
Môžete ísť na odber krvi, ale zaplatíte si ho
Ak policajti namerali vodičovi alkohol v dychu, hoci nepil, môže požiadať o krvnú skúšku. "To, či vodič požil pred alebo počas jazdy alkohol, alebo zjedol potraviny s obsahom alkoholu, ukáže lekárske vyšetrenie, respektíve ďalšie dokazovanie v správnom konaní," povedala Baloghová. "Lekárske vyšetrenie spojené s odberom a laboratórnym vyšetrením krvi alebo iného biologického materiálu sa vykoná vždy, a to i bez predchádzajúceho vyšetrenia prístrojom, ak o to vodič požiada."
Policajt by mal podľa Baloghovej vodiča dopredu poučiť, že náklady na vyšetrenie platí ten, kto oň žiadal. "Za spôsob úhrady lekárskeho vyšetrenia medzi žiadateľom (vodičom) a poskytovateľom zdravotníckej starostlivosti Policajný zbor nezodpovedá."
Ak má skúška pozitívny výsledok, vyšetrovaný musí preplatiť náklady tomu, kto o vyšetrenie požiadal.
V správnom konaní môžete dokazovať nevinu
Napriek všetkým opatreniam sa môže stať, že vodiča obvinia zo šoférovania v opitosti, aj keď pred jazdou nepil.
Vtedy sa oplatí ísť riešiť spor správnym konaním na dopravný inšpektorát. Pri dokazovaní možno podľa Baloghovej navrhnúť a použiť všetky prostriedky na zistenie a objasnenie prípadu, ktoré sú v súlade s právnymi predpismi (napríklad výsluch svedkov a podobne). "Správny orgán musí zistiť dostatočné množstvo skutkových a právnych poznatkov potrebných na vyslovenie záveru a rozhodnutie vo veci."
Ak by ste podľahli tlaku, aj keď ste presvedčení o svojej nevine, mohlo by vás to stáť nielen stovky eur pokuty, ale aj zákaz šoférovania na niekoľko rokov.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk