Stret s agresívnym vodičom sa môže skončiť aj fyzickým napadnutím. "Slovenskí dopravní psychológovia už dlhší čas upozorňujú, že bežné sankcie za priestupky, kde je základom agresívne správanie, už nestačia," hovorí Karol Kleinmann z pracoviska dopravnej psychológie Salvus. Poukazuje najmä na situácie, keď jeden vodič vytláča druhého z cesty, alebo ide príliš rýchlo, či prudko brzdí pred iným vozidlom a podobne.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Kleinmann si myslí, že takýmto vodičom by mali radiť odborníci, ktorí by ich učili pochopiť ich návaly agresivity, podobne, ako je to v iných vyspelých motoristických krajinách.
"Vodič sa sám od seba prejavov agresívneho správania nezbaví. K tomu je potrebná odborná psychologická konzultácia, pomoc alebo terapia," vysvetlil Kleinmann. Dodal, že ani súčasný zákon o cestnej premávke nepozná termín agresívny vodič.
Za agresivitu môže frustrácia
Vodiči sa za volantom nesprávajú agresívne bez dôvodu. Dopravný psychológ hovorí, že hlavnou príčinou je frustrácia.
"Agresia na frustráciu znamená, že pri ohrození alebo neuspokojení potreby reagujeme útočne. Formy agresie sú rôzne, častá je agresia fyzická, ale ďaleko častejšia je agresia slovná," objasnil.
Vodič môže byť frustrovaný napríklad vtedy, keď sa počas jazdy stretne s nejakou vážnou prekážkou, najmä, ak mu znemožňuje dosiahnuť vytýčený cieľ. Kleinmann upozorňuje, že agresívna reakcia je iba jednou z možností, ako môže vodič reagovať na frustráciu, vyskytuje sa však veľmi často.
Prečítajte si aj:
Policajti kontrolovali autá na zastávke MHD, aj keď nesmeli
Človek má predpoklady aj na agresivitu na cestách
"Niektorí vodiči reagujú agresívne už na pomalú jazdu vodiča pred sebou, iní zostanú pokojní, aj keď im druhý vodič práve nárazom zdeformoval dvere," povedal Kleinmann. Genetické predpoklady na agresívne správanie má však každý človek.
Na to, aby sa agresívna reakcia rozvinula naplno, je potrebný spúšťací moment. Ak má niekto tendenciu útočiť, veľmi mu môžu pomôcť sedenia u terapeuta, hovorí psychológ.
Ako reagovať?
Ak sa vás napríklad útočiaci vodič pokúša vytlačiť z cesty, dôležité je nenechať sa vyprovokovať. Taktiež, ak naschvál nedodržiava vzdialenosť od nášho auta.
"Naše oprávnené výhrady môžu ešte viac zvýšiť agresivitu druhého vodiča. Počas jazdy vozidla neodporúčam riešiť žiadnu agresívnu situáciu. Radšej zastavme a nechajme problematického vodiča odísť," radí dopravný psychológ.
Daniela: "Šla som raz z Humenného smerom na Vranov nad Topľou. V jednom úseku je tam dosť veľa nepríjemných zákrut, počasie taktiež nebolo práve najlepšie, tak som spomalila. Neznamená to však, že som šla rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu.
Za mnou sa objavil jeden „rýchly“. Začal kľučkovať, lepiť sa a blikať na mňa. Ja som sa mu však nemala kam uhnúť, cesta bola pomerne úzka a bola tam aj plná čiara. Keď ma konečne predbehol, zablokoval ma, vystúpil z auta a začal nadávať. Mala som chuť mu vynadať, ale povedala som si, že za to nestojí. Nakoniec sa upokojil, nastúpil do auta a odišiel, teda skôr „zašmykoval“."
Aj keď to stojí kus sebazaprenia, podľa Kleinmanna netreba takéhoto vodiča ešte viac provokovať. "Málokedy zaberá úsmev alebo ospravedlnenie. Podľa možnosti neotvárajme okienko a nič nevysvetľujme. Žiadna slovná ekvilibristika nemusí zabrániť fyzickému napadnutiu," radí.
Ak budeme mať šťastie, agresívny vodič sa krikom odreaguje a odíde. Ak nie, požiadajte o pomoc políciu.
Agresívneho spoznáte aj podľa vzhľadu
V psychológii je na skutočné spoznanie človeka dôležité najmä to, ako sa správa, ako reaguje v kritických situáciách. Nápomocné sú aj jeho psychomotorické reakcie.
"Určité informácie poskytuje aj vonkajší vzhľad vodiča a reč jeho tela. Agresívneho vodiča môžeme teda spoznať najmä pozorovaním jeho reakcií a celkového správania," hovorí Kleinmann.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk