Ernest: "Chcel by som vás informovať, ako naši príslušníci PZ dodržujú predpisy o cestnej premávke.
Na Panónskej ceste v Bratislave nás predbehlo policajné auto s jedným príslušníkom PZ v uniforme (zjavne mimo službu, keďže bol v aute sám). Najprv ma zaujalo, prečo nedodržuje maximálnu povolenú rýchlosť 60 km/h, a ide asi 75 km/h.
Neskôr sme si s kolegom všimli, že okrem toho, že nedodržuje rýchlosť, počas jazdy telefonuje. To sa mi podarilo odfotiť na môj mobil, pri spomalení našich áut na červenej, na Panónskej pri semafóroch pri Petržalskej vlakovej stanici.
Mojím podnetom by som chcel len poukázať, ako nám naši policajti idú vzorom, keďže nás, bežných občanov väčšinou pokutujú nekompromisne. Neviem, aká je sadzba za prekročenie rýchlosti o 15 km/h a telefonovanie, avšak "prinajmenšom" túto pokutu by malo udeliť svojmu príslušníkovi jeho vedenie PZ."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
To, že uniformovaný policajt sedí v aute sám, ešte neznamená, že je mimo službu.
Podľa dopravných predpisov, smú policajti využívať viaceré výnimky. V zákone o cestnej premávke sa uvádza, že niektorí vodiči nie sú povinní dodržiavať najvyššie povolené rýchlosti ustanovené zákonom. Patria medzi nich vodiči vozidiel
- ozbrojených síl (vojsko),
- ozbrojených bezpečnostných zborov (polícia),
- ozbrojených zborov,
- Vojenskej polície,
- Vojenského spravodajstva a
- Slovenskej informačnej služby.
Prekročiť rýchlosť však môže len ak si to vyžaduje plnenie osobitných úloh. Tie určuje príslušný minister a riaditeľ Slovenskej informačnej služby.
Prečítajte si aj:
Na dopravnom inšpektoráte zdôvodnili pokutu šalamúnsky
Prekročil rýchlosť, no nemusí to byť problém
Na konkrétnej ulici však najvyššiu povolenú rýchlosť neurčuje zákon (50 km/h) ale dopravná značka (60 km/h). Aj tu však policajti majú výhodu v porovnaní s "obyčajnými" vodičmi.
V mimoriadnych a nevyhnutných prípadoch a za predpokladu, že sa tým neohrozí bezpečnosť cestnej premávky, môže sa povoliť výnimka z dopravnej značky označujúcej zákaz, píše sa v zákone o cestnej premávke. O tom, kto môže túto výnimku použiť, rozhoduje buď ministerstvo vnútra alebo polícia.
Odfotený policajt by musel jazdiť rýchlo bez mimoriadneho a nevyhnutného dôvodu, aby mohol byť za prekročenie rýchlosti potrestaný. A museli by ho kolegovia policajti pri tom prichytiť.
Policajti smú beztrestne telefonovať za volantom
Ďalší problém, na ktorý Ernest upozornil, je telefonovanie policajta za volantom. Za normálnych okolností za to hrozí na mieste až 60-eurová pokuta. Ak ale policajt telefonoval ako súčasť plnenia svojich úloh, predpisy neporušil.
Existuje skupina vodičov, ktorá nemá zakázané telefonovať bez použitia "hands free" pri plnení svojich úloh. Patria medzi nich aj policajti. Telefonovať smú aj vodiči vozidiel
- ozbrojených síl,
- ozbrojených bezpečnostných zborov,
- ozbrojených zborov,
- Vojenskej polície,
- obecnej polície,
- Hasičského a záchranného zboru,
- ostatných hasičských jednotiek,
- Horskej záchrannej služby,
- záchrannej zdravotnej služby,
- banskej záchrannej služby,
- Vojenského spravodajstva a
- Slovenskej informačnej služby.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk