Tak, ako rýchli vodiči vyžadujú od pomalších, aby dodržiavali predpisy a uhli sa im, treba aj od rýchlych žiadať jazdu podľa predpisov.
Štefan: "Chcel by som vedieť, čo sa rozumie pod pojmom 'rýchlejšie vozidlo', keď je v obci povolená rýchlosť 80 km/h a vo vnútornom pruhu sa domáhajú niektorí vodiči, aby im bola rýchla jazda umožnená, aj keď prekročí povolenú rýchlosť. Pokuta od polície nie je riešením, pravidlo dáva len možnosť arogantným vodičom. Domnievam sa, že sa do zákona dostalo nedopatrením."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
V zákone o cestnej premávke sa píše: "Vodič nesmie prekážať v jazde rýchlejšie idúcim vozidlám a obmedzovať plynulosť cestnej premávky."
Netreba zabúdať ani na toto pravidlo: Ak by vozidlá idúce v obci súčasne vo všetkých jazdných pruhoch bránili v jazde rýchlejšie idúcemu vozidlu, vodič, ktorý jazdí v ľavom jazdnom pruhu, je povinný ho čo najskôr uvoľniť; to neplatí, ak vodič používa ľavý jazdný pruh na obchádzanie, odbočovanie, otáčanie alebo predchádzanie."
Pomalší vodiči by teda nemali brániť rýchlejšie idúcemu vozidlu. Nie je podstatné, akou rýchlosťou ide.
Rýchlejší nemusí porušovať predpisy
Je zvláštne, ak sa rýchlejšej jazdy domáha vozidlo, ktoré už prekročilo povolenú rýchlosť. Podľa predpisov sa však rýchlostnými limitmi nemusia radiť vodiči vozidiel ministerstva vnútra, polície, vojska, SIS a ďalších, ktoré určuje zákon. Bez ohľadu na to, ako rýchlo by šli, nemusia ani použiť maják.
Ak sedíte v pomalšom vozidle, nezaoberajte sa tým, či niekto okolo vás porušuje predpisy. Dôležité je, aby ste ich neporušovali vy.
To isté však platí aj pre rýchlych vodičov. Na cestách to často vyzerá tak, akoby jazdili iba neoznačené vozidlá polície či ministerstva vnútra alebo armády.
Značky musia vozidlá spomaľovať postupne
Pomalší sa nemusí uhnúť vždy
Ak má pomalšie vozidlo možnosť uhnúť do pravého pruhu a neurobí tak, keď sa k nemu blíži rýchlejšie vozidlo, vodič pomalšieho vozidla poruší predpisy.
Predstavte si však, že sedíte v aute, ktoré ide 50-kou v obci v ľavom pruhu a v pravom je súvislá kolóna vozidiel, medzi ktoré sa nedá zaradiť, lebo medzi nimi nie je dostatočná vzdialenosť. Aby vodič splnil podmienku, že má uvoľniť ľavý pruh, musel by buď pribrzdiť alebo zrýchliť. Ak by brzdil, porušil by predpisy o plynulosti cestnej premávky. Ak by zrýchlil, porušil by predpisy o povolených rýchlostiach.
Nikto vás nesmie nútiť porušovať predpisy. Preto ani žiadne pravidlo neporušíte, ak pôvodne rýchlejšie vozidlo za vami musí spomaliť na vašu rýchlosť.
Rýchlejšie vozidlo nie je rýchlejším stále. Stačí, aby jeho rýchlosť klesla na úroveň rýchlosti vozidla pred ním a už sa na pomalšie vozidlo spomínaná povinnosť uhnúť nevzťahuje.
Pravidlo má význam, ak sa nezneužíva
Ustanovenie zákona, ktoré spomína rýchlejšie vozidlá, má opodstatnenie, najmä v súvislosti s vozidlami, ktoré sa potrebujú z objektívnych príčin dostať čo najskôr do cieľa - napríklad policajní vyšetrovatelia, ktorí nesedia v aute s majákom.
Spomínané dopravné pravidlá nevznikli preto, aby sa piráti ciest mohli domáhať voľnej cesty.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk