Od novembra minulého roka je jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo odmietnutie vyšetrenia na jeho zistenie trestným činom.
"V decembri polícia pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky zistila 498 takýchto prípadov," informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Oproti novembru je to nárast o 95 prípadov.
16 opitých denne
V priemere tak polícia v decembri odhalila denne až 16 opitých vodičov za volantom s alkoholom nad jedno promile. Všetci sa dopustili trestného činu a za ich skutok im hrozí až ročné väzenie.
Aj vodiči, ktorí majú v krvi menej ako jedno promile alkoholu ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných. Alkohol za volantom je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd, v decembri minulého roka spôsobilo nehodu pod vplyvom alkoholu celkovo 155 vodičov. Zomrel pri tom jeden človek, ťažko sa zranilo 14 ľudí a s ľahkými zraneniami vyviazlo 41 osôb.
„Najviac prípadov opitých vodičov polícia v decembri odhalila v Bratislavskom kraji, najmenej v Trenčianskom,“ povedal Slivka.
„V prípade, že polícia prichytí vodiča pri jazde pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, bude postupovať ako v prípade iného trestného činu. Osobu obmedzí na osobnej slobode a predvedie ju na príslušný policajný útvar. Ak vodič nebude pre opitosť schopný vypovedať, tak do vytriezvenia počká na polícii. Následne bude vypočutý k trestnému činu a polícia bude štandardne postupovať podľa trestného poriadku,“ vysvetlil hovorca.
Prečítajte si aj:
Na zasneženej ceste sa chceli vyhnúť, no zrazili sa
Počet opitých nad 1 promile rastie
Počet zistených vodičov pod vplyvom alkoholu nad jedno promile rastie. Kým v novembri ich bolo 403 a v decembri spomínaných 498, tak v januári ich bolo až 564.
„V januári sa najviac prípadov objavilo v Bratislavskom kraji, najmenej v Nitrianskom,“ povedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. V januári polícia eviduje celkovo 1117 dopravných nehôd, zomrelo pri nich 27 osôb. Pod 124 nehôd sa podpísal alkohol.
„V priemere to je 22 vodičov, ktorí jazdili v januári denne pod vplyvom alkoholu alebo odmietli vyšetrenie na jeho zistenie,“ informovala Baloghová.
Do väzenia išli deviati
Za prvé dva mesiace (teda november a december) účinnosti nového upraveného ustanovenia trestného zákona Ohrozenie pod vplyvom návykovej látky bolo celkovo odsúdených 328 osôb (137 za november a 191 za december).
„Z toho deviatim osobám súdy uložili nepodmienečný trest odňatia slobody. V ostatných prípadoch išlo o podmienečné tresty alebo peňažné tresty, prípadne zákaz činnosti viesť motorové vozidlo,“ povedal hovorca Ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Z celkového uvedeného počtu odsúdených išlo v 301 prípadoch o alkohol.
Pokúšali sme sa zistiť aj to, koľko z vodičov skončilo vo väzení, no takéto štatistiky nie sú údajne k dispozícii.
Aj vodičom zo zahraničia hrozí väzenie
V prípade, že by pri zistení trestného činu išlo o zahraničných vodičov, tak by polícia postupovala obdobne, ako pri slovenských previnilcoch.
„Cudzinca je potrebné upozorniť, že sa k vznesenému obvineniu môže písomne vyjadriť v jazyku, ktorý ovláda. Ak sa odmietne vyjadriť, poznačí sa to v zápisnici o jeho výsluchu, v ktorej sa uvedú aj dôvody odmietnutia,“ vysvetlila postup Baloghová.
Okrem toho sa spíše aj zápisnica o výsluchu a obvineného policajt pred výsluchom poučí o tom, že obvinený môže požiadať, aby o jeho zadržaní bol informovaný zastupiteľský úrad jeho domovskej krajiny na Slovensku.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk