Na Slovensku používajú modré majáky, napríklad, aj vozidlá dispečingu Dopravného podniku Bratislava.
Dodo: "Zaujímalo by ma, aké sú podmienky získania svetelnej výstražnej signalizácie – majáku a kto s nimi má reálne právo prednostnej jazdy. Mám pocit, že za poslednú dobu získalo toto "oprávnenie" viacero súkromných firiem. Minule som dával prednosť autu Dopravného podniku Bratislava, ktoré sa rútilo so zapnutým modrým majákom cez križovatku na červenú. Takisto predtým autu s označením Dopravné nehody."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Nielen policajné autá, sanitky a hasičské vozidlá majú majáky
Na cestách Slovenska sa môžete stretnúť s tromi typmi majákov. Len polícia smie používať červené majáky na autách. Na policajných autách sa tak nachádza modré a červené zvláštne výstražné svetlo.
Modré majáky používajú napríklad záchranári alebo hasiči. No podľa zákona o cestnej premávky ich smú používať aj vodiči iných vozidiel, ak splnia všetky potrebné podmienky. Nie je teda ničím výnimočným, ak stretnete na ceste aj autá, ktoré spomínal Dodo.
Ministerstvo vnútra môže, najmä ak je to potrebné na ochranu života, zdravia alebo majetku, povoliť používanie modrých majákov na základe písomnej žiadosti aj na vašom aute. Potom by sa aj vaše auto stalo vozidlom s právom prednostnej jazdy pri zapnutej siréne a majáku.
V zákone sa tiež píše: "Rozsah a podmienky používania zvláštnych výstražných znamení určí ministerstvo vnútra vo vydanom povolení. Ministerstvo vnútra môže povolenie kedykoľvek zrušiť, a to i bez udania dôvodu."
Prečítajte si aj:
Odťahovku odstavili uprostred križovatky a išli riešiť priestupok
Výhody a povinnosti
Každé vozidlo so zapnutým červeným alebo modrým majákom a sirénou, nemusí dodržiavať väčšinu dopravných predpisov. Takéto autá majú prednosť aj na čerpacích staniciach. Iní vodiči im musia umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo.
Okrem výhod majú vodiči vozidiel s právom prednostnej jazdy aj povinnosti. Musia mať najmenej 21 rokov a minimálne dvojročnú prax vo vedení príslušnej skupiny alebo podskupiny vozidiel. Pri šoférovaní tiež nesmú zabudnúť byť opatrní tak, aby nikoho neohrozili.
Ak by ste maják použili neoprávnene, hrozila by vám nielen niekoľko stoeurová pokuta, ale aj zákaz šoférovania až na dva roky.
Oranžové majáky
Ešte existujú vozidlá s oranžovým majákom. Tie sa používajú, ak by vodič mohol svojou jazdou alebo pracovnou činnosťou ohroziť bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Môžu sa tiež použiť na označenie prekážky cestnej premávky.
Ani oranžový maják ale nemôže používať ktokoľvek bez povolenia. Takto označené vozidlá totiž majú povolené ignorovať niektoré dopravné pravidlá. Iní vodiči sú vtedy povinní podľa okolností znížiť rýchlosť jazdy alebo aj zastaviť vozidlo.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk