Ani invalidný občan nesmie jazdiť v jednosmerke v protismere. Aj keby mu to pomohlo vojsť do dvora. V jednosmerke platí zákaz zastavenia či státia na tej strane cesty, kde je umiestnená značka.
Zákaz zastavenia alebo státia v jednosmerke
Tomáš: "Nie je mi jasné, či v jednosmerke v ktorej je zakázané zastavenie a státie na oboch stranách vozovky, je potrebné umiestniť príslušnú značku na oboch stranách alebo postačí na jednej a platí pre obe. Pokiaľ viem, platí to iba pre tú stranu, kde je to umiestnené."
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
V zákone o cestnej premávke sa uvádza: "Dopravné značky upravujúce zastavenie alebo státie sa umiestňujú na tej strane cesty, na ktorú sa vzťahujú; to neplatí, ak ide o jednosmernú cestu, kde sa takéto dopravné značky môžu umiestniť po oboch stranách cesty."
Po prečítaní takto naformulovaného predpisu môžete zneistieť, ako je to so značkami zákazu státia či zastavenia v jednosmerke. Treba si ale uvedomiť, že predpis sa týka predovšetkým umiestňovania týchto značiek. Z druhej časti vety pritom nevyplýva, na ktorej strane jednosmerky spomínaná zákazová značka platí.
Jasno do problému vnáša vyhláška k zákonu, kde sa píše: "Zvislé dopravné značky upravujúce zákaz zastavenia alebo státia na jednosmernej ceste platia len pre tú stranu cesty, pri ktorej sú umiestnené."
Ak je teda značka Zákaz zastavenia umiestnená pri pravej strane cesty, platí pre pravú stranu cesty. Na ľavej potom môžte zastaviť, ak to nezakazuje značka na ľavej strane cesty.
Prečítajte si aj:
Parkovať na cestičke pre cyklistov či bez platenia bude drahé
Invalidný občan nesmie jazdiť v jednosmerke v protismere
Viera: "Môže invalidný občan vojsť do jednosmernej cesty, ak z nej vchádza do dvora s garážou? Dá sa obísť aj z druhej strany, len sa z nej dá ťažšie zatočiť do dvora a zle sa manipuluje s ručnou spojkou, keď musí točiť a cúvať na viackrát. Ide o úsek asi 25 m."
Ktokoľvek smie vojsť do jednosmernej cesty, len to nesmie byť v protismere. Výnimku majú vo výnimočných prípadoch policajti, záchranky, hasiči a podobne.
Invalidný občan nemá oprávnenie jazdiť po jednosmerke v protismere. Nie je pritom dôležité, či mu to uľahčí vjazd do dvora s garážou. V prípade, že by to vodič ignoroval, riskoval by nielen vysokú pokutu ale aj zákaz šoférovania až na dva roky.
Do jednosmerky v protismere by mohol vojsť vodič iba v prípade, že by sa zmenilo dopravné značenie zakazujúce vjazd do takejto ulice alebo by mu to zakaždým povolil prítomný policajt.
Ľudia, ktorých spomína Viera, majú výhody, ak používajú parkovací preukaz. Okrem možnosti parkovať na miestach vyhradených pre zdravotne postihnutých smú vchádzať aj tam, kde je dopravnou značkou vjazd povolený len vymedzenému okruhu vozidiel. Smú tiež vojsť aj do pešej zóny, no nesmú pritom ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk