Falzifikáty sú tak verné, že ich úradníci nerozoznajú, informoval portál idnes.cz.
Prvý prípad falošných technických preukazov zistili špecialisti na doklady vlani na dopravnom odbore ostravského magistrátu. Riaditeľstvo cudzineckej polície potom nariadilo plošnú kontrolu všetkých 206 registračných miest a do začiatku marca sa podarilo skontrolovať viac ako tretinu z nich.
"Bolo jednoznačne preukázané, že k falšovaniu alebo pozmeňovaniu registračných dokladov došlo najmenej v 400 prípadoch," uviedla hovorkyňa cudzineckej polície Kateřina Rendlová.
Falšujú najmä španielske, nemecké a francúzske technické preukazy
Nové doklady tak dostali autá ukradnuté v zahraničí a dovezené do Česka. Najviac takto "zlegalizovaných" vozidiel jazdí v Ústeckom, Karlovarskom a Stredočeskom kraji. Najčastejšie sa falšujú španielske, nemecké a francúzske technické preukazy.
Z hľadiska značiek áut, najväčší záujem majú podvodníci o doklady k autám koncernu BMW a Volkswagen, prím hrala Škoda Octavia.
V hľadáčiku podvodníkov nie sú len autá luxusných značiek, ale aj úžitkové autá, traktory a stavebné stroje. "Ako zaujímavosť možno uviesť neoprávnenú zmenu emisnej kategórie u ťahačov návesov. Prepísanie údajov v technickom preukaze ušetrí majiteľovi takého návesu mýto vo výške až 6 korún (cca 0,24 €) na 1 km," povedala Rendlová.
Pozrite si, aké autá sa kradnú na Slovensku
Falošný doklad úradník neodhalí
Akcia s názvom Čistka začala vlani v decembri. "Zistené nelegálne doklady sú na takej úrovni, že ani laik a ani úradník vykonávajúci registráciu vozidiel nemajú šancu falzifikát rozpoznať," vysvetlil riaditeľ cudzineckej polície Milan Majer.
Rok po odhalení prvého prípadu cudzinecká polícia požiadala ministerstvo dopravy, aby pre úradníkov z dopravných odborov zabezpečilo kurzy o falšovaní verejných listín.
Autor: idnes.cz