Nezodpovednosť a aj ľudská chamtivosť môže podľa psychológa za to, že si vodič sadne opitý za volant.
Od minulého roku hrozí vodičovi, ktorý nafúka viac ako jedno promile za volantom ročné väzenie. Trestným činom je takisto to, ak sa vodič odmietne podrobiť dychovej skúške. Prezídium Policajného zboru však aj napriek možnému trestu eviduje v januári až 564 takýchto prípadov.
Opitý vodič je ľahkomyseľný
Človek sa už po požití malého množstva alkoholu cíti uvoľnenejšie. Problémy, ktoré má, sa mu zdajú banálne. Stráca reálny pohľad na situáciu, v ktorej sa nachádza.
"Sadnutie za volant pod vplyvom alkoholu je potom výsledkom ľahkomyseľného konania, zníženej sebakontroly a eufórie, ktorú spôsobuje alkohol," vysvetlil Karol Kleinmann, dopravný psychológ z pracoviska dopravnej psychológie Salvus.
Takáto ľahkovážnosť môže vodiča stáť až rok za mrežami. "Ak policajti pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky prichytia vodiča pri jazde pod vplyvom alkoholu nad jedno promile, alebo odmietnutie vyšetrenia na jeho zistenie, postupujú ako v prípade iného trestného činu,“ informovala Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.
Opitého vodiča predvedie polícia na výsluch. V prípade, že vodič nemôže pre opitosť vypovedať, nechajú si ho na polícii, až kým nevytriezvie. "Následne bude vodič k trestnému činu vypočutý a polícia bude štandardne postupovať podľa Trestného poriadku," vysvetlila Baloghová.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Opitý vodič si neprizná, že nezvládne šoférovať
Kleinmann tvrdí, že za to, že si vodič sadne opitý za volant, môže najmä nezodpovednosť a trochu aj ľudská chamtivosť.
"Nedokážu si zaplatiť napríklad taxi a radšej riskujú, že ich prichytia policajti. Málokto z nich si pripúšťa, že by mohol zapríčiniť dopravnú nehodu," hovorí Kleinmann.
Za nerozvážne sadanie za volant pod vplyvom môže veľakrát aj ego vodiča, ktoré sa, ak majú niekoho odviesť, ešte zväčší. "Väčšinou sa hanbia povedať, že sa na šoférovanie necítia, najmä ak majú odviesť ženy," objasnil dopravný psychológ.
Prečítajte si aj:
Značka zakázala odbočiť na hlavnú cestu
Z 200 prípadov chytia vodiča len raz
Niektorí vodiči si "nedajú povedať" a šoférujú (často opití) aj napriek tomu, že im pre zistený alkohol už predtým odobrali vodičský preukaz. Prečo to robia aj napriek tomu, že tým ohrozujú ostatných na cestách?
"Primárnym dôvodom býva skreslený pohľad na jazdu pod vplyvom alkoholu a podceňovanie zákazu jazdy. Sekundárnym dôvodom bývajú osobné a ekonomické problémy, ktoré takýto zákaz spôsobuje," vysvetľuje Kleinmann.
Z niektorých výskumov na Slovensku podľa Kleinmanna vyplýva, že na jednu prichytenú a potrestanú jazdu pod vplyvom alkoholu, vodič až 200-krát jazdil podnapitý a nič sa mu nestalo.
Od prvého novembra 2011, keď začali platiť nové pravidlá, odhalili policajti každý mesiac viac ako 400 prípadov. Podľa Baloghovej to bolo v novembri 403 prípadov, v decembri takmer 500. V novom roku sa počet zvýšil, na 564 prípadov.
Pomôcť by malo odborné poradenstvo
Aj kontroly však majú svoje limity. Kleinmann si myslí, že účinné by bolo investovať do presviedčanie vodičov, aby za volant sadali len s "čistou hlavou".
Od prvého novembra by prichytení vodiči mali absolvovať aj odborné poradenstvo u dopravných psychológov zamerané na problémy s užívaním alkoholu. "Napriek skutočnosti, že mesačne je prichytených 400-500 vodičov a povinne by mali absolvovať túto aktivitu, počet preškolených vodičov je stále veľmi nízky," informoval Kleinmann.
Príklady opitých vodičov, ktorých chytili policajti koncom minulého týždňa iba v Žilinskom kraji:
Žilinskí policajti obvinili 46-ročnú ženu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Obvinená Žilinčanka v piatok 2. marca predpoludním viedla po ceste v Žiline osobné motorové vozidlo Kia. Policajti vykonali u obvinenej dychovú skúšku s pozitívnym výsledkom 1,04 mg/l alkoholu v dychu (2,17 promile).
Obvineniu z rovnakého prečinu čelí aj 37-ročný muž z okresu Ružomberok. Policajná hliadka v piatok 2. marca v noci zastavila obvineného v obci Liptovská Teplá, okres Ružomberok. Namerali mu 1,13 mg/l alkoholu v dychu (2,35 promile).
54-ročný muž z Košíc šoféroval v nedeľu 4. marca v nočných hodinách po diaľnici D1 v okrese Liptovský Mikuláš kamión v smere od Liptovského Mikuláša na Poprad. Pri kontrole sa podrobil dychovej skúške s pozitívnym výsledkom 0,84 mg/l alkoholu v dychu (1,75 promile).
Policajti na Orave obvinili z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky aj 33-ročného muža z Námestova. Zastavili ho a kontrolovali v noci zo soboty na nedeľu. Viedol osobné vozidlo Opel po ceste I/78 v Námestove a odbočil k čerpacej stanici. Nafúkal 0,89 mg/l alkoholu v dychu (1,85 promile).
Aj 37-ročný muž z okresu Čadca jazdil opitý. V sobotu viedol Audi po ceste v Krásne nad Kysucou, okres Čadca. Predpoludním bol zastavený a kontrolovaný policajnou hliadkou, ktorá mu zistila 1,34 mg/l alkoholu v dychu (2,79 promile).
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk