Podobne, ako vodič, ktorí si posťažoval v poradni Natankuj.sme.sk.
Juzek4: "V decembri ma zastavila polícia v priestoroch za obchodným domom Dargov v Košiciach. Podľa ich vyjadrenia, za nedodržanie dopravného značenia "STOP". Po rôznej diskusii som uhradil pokutu 50,- eur a pokračoval v jazde.
Keďže celkovo nemám problémy s dopravnými predpismi, nedalo mi a na druhý deň som si šiel situáciu s týmto značením overiť a poučiť sa.
Po zistení skutkového stavu s umiestnením tejto STOP značky a jej viditeľnosti pre šoféra, som celú situáciu zdokumentoval a so sprievodným listom poslal na políciu v Košiciach.
Vo februári mi prišla odpoveď, že na základe môjho podnetu bola z trakčného stĺpa odstránená tabuľa cloniaca značke P2 – „Stoj!Daj prednosť v jazde“ + C1 – „Prikázaný smer (rovno)“.
Na základe toho považujem situáciu, keď došlo k môjmu "údajnému priestupku", za stav v rozpore s vyhláškou č. 9/2009 Z.z. a teda je aj udelenie pokuty v jej rozpore. Mám právo dožadovať sa vrátenia pokuty? Ak áno akým spôsobom?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Aj úrady potvrdili, že bola značka neviditeľná
Z fotiek vyplýva, že dopravná značka "Stoj! Daj prednosť v jazde" sa v čase, keď dostal Juzek4 pokutu, ukázala vodičovi len v relatívne krátkej vzdialenosti od križovatky. Predpisy pritom vyžadujú, aby zvislé dopravné značky, dopravné zariadenia a vodorovné dopravné značky v cestnej premávke boli včas viditeľné z dostatočnej vzdialenosti a počas celej doby použitia poskytovali úplný a jednoznačný výklad.
Je zrejmé, že stopka sa vodičovi ukázala len niekoľko metrov od križovatky. Ak by si ju vodič aj všimol, nemusel by mať pri jazde najvyššou povolenou rýchlosťou dostatok priestoru na bezpečné zastavenie vozidla.
Tým, že po podnete nechali cloniacu tabuľu zložiť zo stĺpa, aby boli dopravné značky viditeľné z väčšej vzdialenosti, úrady iba potvrdili, že tam vodiči mohli ľahko stopku prehliadnuť. Neznamená to ale, že Juzek4 nemohol porušiť predpisy.
V predpisoch sa nepíše, z akej vzdialenosti mal vidieť dopravnú značku. Všetko záleží na okolnostiach, ktoré mohol prešetriť dopravný inšpektorát v rámci správneho konania. Toho sa ale Juzek4 vzdal, keď na mieste súhlasil s priestupkom a aj so sankciou.
Prečítajte si aj:
Vošli do zákazu, na cestičku pre cyklistov alebo na chránené územie?
Ak zaplatíte pokutu na mieste, veľa možností nemáte
Ak s priestupkom nesúhlasil, nemal platiť pokutu.
Vodič nesmie nezastaviť na stopke. A dokázať na mieste, že to bolo pre cloniacu tabuľu, je veľmi ťažké.
Juzek4 mohol spor riešiť na inšpektoráte, kde by dokazoval svoju nevinu. Na mieste, kde by mal šancu uspieť. Dnes už veľa možností nemá.
Teoreticky by sa mohol odvolať na nezákonné rozhodnutie štátneho orgánu, no nemusí v ňom uspieť. Zákonom určená inštitúcia by musela potvrdiť, že policajt porušil zákon tým, že vodiča pokutoval za nezastavenie na stopke, aj keď mal vedieť o tom, že to nebol priestupok.
Otázkou tiež ostáva, či sa to Juzekovi vyplatí. Pre 50 eur bude musieť investovať energiu a čas a možno si aj zaobstarať právnika, ktorý mu nemusí pomáhať zadarmo.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk