Policajt smie dať fúkať ktorémukoľvek vodičovi. Vodičom však nie je vlastník zaparkovaného auta. Jeden policajt pri riešení dopravnej nehody si však napriek tomu vynucoval zistenie alkoholu u nevodiča.
V poradni Natankuj.sme.sk sa nachádza aj otázka človeka, ktorému narazil vodič dodávky do zaparkovaného auta. Nechcel sa priznať a policajt sa pri riešení nehody vyhrážal zadržaním vodičáku vlastníkovi poškodeného zaparkovaného auta.
ucasnikpremavky: "Zaparkujete vozidlo na riadne vyznačenom parkovisku. Auto postavíte do priestoru vyznačeného vodorovnou značkou, uzamknete a vzdialite sa.
Po určitom čase príde mladík na veľkej dodávke, ktorú zjavne nezvláda (záznam z kamery na parkovisku) a zaparkuje pred vás. Samozrejme sa netrafí ani medzi čiary. Po chvíli sa vráti, sadne do dodávky, zaradí spiatočku, narazí do vášho vozidla, posunie ho o pol metra (pritom máte zaradenú rýchlosť). Svedkovia nehody mu zabránia v odchode.
Prídete k vozidlu, povedia vám, čo sa stalo.
Škoda nie je vysoká a tak chcete spísať zápis o škodovej udalosti. Mladík tvrdí, napriek prítomnosti svedkov, že vozidlo za sebou netrafil. Zavoláte preto políciu.
Príde nehodovka. Policajt od oboch pýta doklady. Teda aj vodičák majiteľa vozidla, ktoré je poškodené a v čase nehody ho nikto neviedol. Bolo zaparkované.
Potom vyzve oboch k dychovej skúške. Znovu aj majiteľa vozidla, ktoré neviedol. Bolo zaparkované. Ak sa majiteľ ohradí, že nebol vodičom a teda nemá povinnosť sa podrobiť skúške, policajt sa vyhráža odobratím vodičského preukazu (VP).
Je postup policajta správny, ak žiada VP od majiteľa vozidla, ktoré nejazdilo, lebo bolo zaparkované? Má právo nútiť majiteľa vozidla pod hrozbou odobratia VP skúške na alkohol, ak neviedol vozidlo a teda nemá povinnosti vodiča, je len majiteľom zaparkovaného vozidla, do ktorého nabúral iný vodič?
Situáciu si policajt prezrel aj na zázname kamery, ktorá snímala parkovisko. Teda vedel priebeh udalosti a aj to, že v zaparkovanom vozidle nikto nebol."
Keď vám dá policajt fúkať, nerobí to preto, že mu to umožňuje zákon o cestnej premávke. Kontrola alkoholu v krvi človeka súvisí so zákonom o ochrane pred neoprávneným použitím alkoholických nápojov.
Policajti sú oprávnení skontrolovať vám alkohol v krvi v prípade, že ste vykonávali činnosť, pri ktorej by ste mohli niekomu ohroziť zdravie či život, alebo poškodiť majetok. Preto policajti dávajú vodičom fúkať.
Vodič dodávky mal zavolať políciu
§ 66, zákon
č. 8/2009 Z.z.
(6) Účastník škodovej udalosti je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitného predpisu, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.
Keď vodič dodávky narazil do zaparkovaného vozidla, stala sa škodová udalosť. Sám mal zavolať policajtov, keďže zjavne vlastníkovi auta nechcel oznámiť svoje osobné údaje a ani sa nechystal vyplniť tlačivo o škodovej udalosti.
Škodová udalosť sa vtedy zmenila na dopravnú nehodu a jednou z povinností jej účastníka je zavolať políciu.
Človeka, ktorý nám o probléme napísal (Ucastnikpremavky), treba v tomto prípade vnímať nie ako vodiča ale ako vlastníka majetku (auto), ktorý mu poškodili. Kým predpisy tento rozdiel poznajú, policajt ho zjavne nezaregistroval.
Vlastník poškodeného auta nie je podľa zákona účastníkom škodovej udalosti. Nebol totiž v čase poškodenia auta jeho vodičom.
Policajt mal dať fúkať iba vodičovi
Policajt nemal dať fúkať človeku, ktorému vodič dodávky poškodil auto. Nebol šoférom a nevykonával činnosť, ktorou by mohol niekoho ohroziť. Dokonca sa mu nemal ani vyhrážať zadržaním vodičského preukazu.
Keď sa policajt z výpovedí dozvedel, čo sa stalo, mal niektoré činnosti prispôsobiť zisteným skutočnostiam. Zjavne sa však správal ako pri štandardnej nehode dvoch áut, tak ako sa to naučil. Bez snahy prispôsobiť sa.
Policajt porušil predpisy. Minimálne ten zo zákona o policajnom zbore: "Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného jeho služobnou činnosťou."
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk