Posledného operátora prepustili v spoločnosti Polk Oil, prevádzkovateľovi siete čerpacích staníc.
Kit Williams, vedúci čerpacej stanice, poznamenal: "Dnes už viac vodiči nepotrebujú obsluhujúci personál na čerpacích staniciach. Teraz si samostatne natankujú svoje automobily a zaplatia za služby prostredníctvom terminálu."
Dodal, že čerpacia stanica zostávala dlho jedinou, kde pracovníci poskytovali úplné spektrum služieb – od natankovania, po kontrolu hladiny prevádzkových kvapalín. Tieto služby slúžili nielen ako akási reklama, ale pomáhali udržiavať si lojálnych klientov, ktorí tento servis využívali.
V spoločnosti zároveň dodali, že väčšia časť klientov sú starší ľudia a invalidi, ktorým bude poskytovaný aspoň čiastočný servis.
Pozrite si, za koľko natankujte na Slovensku
Riaditeľ pre rozvoj obchodu Brookshire Brothers, Emily Watt, informovala, že prijatie takéhoto rozhodnutia bolo odôvodnené ekonomickými požiadavkami, ktoré prinútili spoločnosť zrušiť pracovné miesta.
Samoobsluha na čerpacích staniciach v USA existuje už dávno. Nakoniec sa požiadavkám doby musela prispôsobiť aj spoločnosť Polk Oil.
V post sovietskych krajinách sa doteraz vedie spor o účelnosti operátorov tankovania. Podľa mienky celej rady majiteľov a operátorov čerpacích staníc kupujúci stále nie sú na dostatočne vysokej úrovni, aby sa obslúžili a uhradili za služby sami.
Preto operátorov tankovania stretnete aj napríklad na čerpacích staniciach BP alebo Shell. Tam za vás napríklad odnesú aj peniaze do pokladne.
Na Slovensku je len jedna čerpacia stanica, kde je možné natankovať a zaplatiť bez operátora - Tank&Go v Bratislave. Druhým extrémom je spoločnosť Shell, ktorá na väčšine čerpacích staníc zamestnáva personál, ktorý sa sám ponúka, že vám natankuje.
Zdroj informácií: OilNews
Autor je vedúcim obchodného zastúpenia slovenskej spoločnosti v Rusku.