Vladimír: "Kedy musím mať letné pneumatiky? Keď by som v lete mal obuté zimné pneumatiky, aký dezén musím na nich mať? Môžem zimné gumy s dezénom pod 3 mm ale nad 1,6 mm používať v lete?"
Martin: "Letné pneu už mám objednané, ale medzitým by som tieto zimné chcel ešte trochu "dodrať" (hrúbka dezénu už pod 3 mm), vyhodiť ich a prezuť na letné. Môžem s tým mať pri policajnej kontrole problémy?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Predpisy určujú, kedy musíte použiť zimné pneumatiky. Veľké nákladné vozidlá (N2 a N3) a autobusy (M2 a M3) musia mať také pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav od 15. novembra do 31. marca.
Osobné autá (M1) a malé nákladné (N1) musia mať zimné pneumatiky na všetkých kolesách vtedy, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Takisto to platí aj v prípadoch, ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na trase, ktorou budete s motorovým vozidlom prechádzať, bude na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
V iných obdobiach roka zimné pneumatiky používať nemusíte. To však neznamená, že by vám ich niekto používať zakázal celoročne. Kým budú mať hrúbku dezénu nad 1,6 milimetra, predpisy neporušíte.
Pre letné pneumatiky zas platí, že kým ich nepoužívate vtedy, keď musíte mať zimné, všetko je v poriadku.
Prečítajte si aj:
Obviňovať tých, ktorí upozornia políciu na nesprávne parkovanie, je nespravodlivé
Povinný štítok na predávanej pneumatike
S pneumatikami súvisí aj nové nariadenie Európskej únie. Na každom predávanom kolese budú musieť byť informácie o valivom odpore, priľnavosti na mokrom povrchu a hlučnosti.
Tieto informácie budú musieť byť na štítku, ktorý nájdete na pneumatikách od 1. novembra 2012 a vzťahovať sa budú na pneumatiky vyrobené po 1. júli tohto roka. Štítok je podobný energetickému označeniu, ktoré sa používa na chladničkách či práčkach v predajniach.
Výrobcovia pneumatík môžu označovať pneumatiky už aj skôr, ako to bude povinné.
Nová legislatíva sa týka pneumatík pre osobné automobily, ľahké nákladné automobily a nákladné automobily. Nasledujúce kategórie nemusia byť označované:
- Protektorované pneumatiky
- Profesionálne off road pneumatiky
- Pretekárske pneumatiky
- Pneumatiky s hrotmi
- Dojazdové rezervné pneumatiky
- Pneumatiky určené na vozidlá, ktorých prvá registrácia sa uskutočnila pred 1. októbrom 1990
- Pneumatiky s rýchlostným indexom nižším ako 80 km/h
- Pneumatiky na ráfiku s priemerom menším ako 254 mm, alebo väčším ako 635 mm
- Pneumatiky na motocykel
Európska únia chce nariadením zvýšiť bezpečnosť v cestnej premávke, zlepšiť hospodárnosť a šetrnosť k životnému prostrediu. Je to prostriedok podpory úspornejších a bezpečnejších pneumatík s nižšou hlučnosťou. Súčasne prispieva k záväzku Európskej únie zvýšiť energetickú efektívnosť o 20 % a znížiť emisie CO2 o 20 % do roku 2020.
Hlavné kritériá pneumatík
Ako to pomôže vám? Budete môcť porovnávať pneumatiky pomocou troch dôležitých parametrov. Podľa spoločnosti Goodyear Dunlop však štítok nedokáže postihnúť všetky výkonnostné charakteristiky pneumatiky.
Valivý odpor ovplyvňuje spotrebu pohonných hmôt pri automobiloch, a preto má aj priamy vplyv na životné prostredie.
Hodnota priľnavosti na mokre je kľúčovým ukazovateľom z hľadiska bezpečnosti na ceste, poskytuje totiž informáciu o dĺžke brzdnej dráhy na mokrej vozovke.
Hlučnosť pneumatiky má vplyv na kvalitu životného prostredia.
Ako si vybrať ideálne pneumatiky:
- Poraďte sa s profesionálnym predajcom
- Využite informácie, ktoré poskytuje štítok
- Verte kvalitným a spoľahlivým výrobcom pneumatík s dobrou povesťou
- Prečítajte si testy nezávislých organizácií
- Vyberajte pneumatiky podľa vašich potrieb a požiadaviek
Nová legislatíva sa týka pneumatík pre osobné automobily, ľahké nákladné automobily a nákladné automobily.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk