1.Strach z nepokojnej situácie na Blízkom východe
Len mierny vplyv na cenu ropy majú podľa AP výpadky dodávok zo Sýrie, Nigérie či Južného Sudánu. Väčší vplyv majú obavy z neistej budúcnosti.
Ide najmä o Izrael alebo Spojené štáty, o ktorých sa už dlho hovorí, že sa s Iránom môžu dostať do vojnového konfliktu. Väčšina ekonómov podľa MSN odhaduje, že „strach“ zvýšil cenu o 20 dolárov za barel.
2.Čo ak bude vojna s Iránom?
Útokom na iránske jadrové zariadenia hrozí najmä Izrael. Irán už varoval, že môže uzavrieť Hormuzský prieliv, kadiaľ prechádza pätina svetovej produkcie ropy.
Podľa analýzy prognostickej spoločnosti IHS Global Insight by potom cena ropy Brent mohla krátkodobo skočiť zo 125 na 240 dolárov za barel. Taká drahá ešte nebola.
Vplyv na cenu môže mať aj embargo na iránsku ropu, ktoré vyhlásila Európska únia, platiť začne o pár mesiacov.
3.Môžu za to aj obchodníci na Wall Street?
Áno, tvrdia niektorí. Robert Reich, profesor na Berkley a bývalý minister práce napísal, že obchodníci z Wall Street stavili na to, že ropa bude drahá - a aj preto cena stúpla. Bart Chilton, jeden z amerických regulátorov, dodal, že v súčasnosti má málo hráčov v rukách priveľkú časť trhu.
4.Obavy, že nastáva ropný zlom?
Ropný zlom - teda bod, keď už produkcia ropy dosiahne maximum a pôjde len nižšie - straší svet už dlho.
Podľa analýzy AP sa však stále objavujú nové ložiská ropy - napríklad v Spojených štátoch či v moriach pri Afrike a Južnej Amerike.