Americké úrady vydali smernice, podľa ktorých by mali automobilky obmedziť technológie, ktoré odvádzajú za jazdy vodičovu pozornosť. V štáte Nevada ale prijali pravidlá, ktoré umožnia vodičom dať si za jazdy kávu, šišku a prečítať si u toho noviny, napísal portál auto.idnes.cz.
Nevenovanie sa šoférovaniu je veľmi častou príčinou automobilových nehôd. Navyše, čísla v štatistikách nemusia byť úplné, pretože vodiči často nepriznajú, že ich pozornosť sa pred nehodou upierala inam než na vozovku.
V USA v poslednej dobe výrazne bojujú proti rôznym spôsobom odvádzanie pozornosti vodiča. V rade štátov síce zatiaľ neplatí ani zákaz telefonovania za volantom, ale americký Úrad pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) presadzuje dokonca úplný zákaz telefonovania a to aj keď použijete handsfree. Američania tak idú ďalej než Európa.
Ostatne, v niektorých oblastiach odvádzanie pozornosti majú veľký náskok. U nás všadeprítomné billboardy pri cestách a diaľnic sú na väčšine miest v USA absolútne neprípustné.
Absurdné pravidlá?
Americké Ministerstvo dopravy vydalo smernice, ktoré automobilkám určujú, ako by mali obmedziť vo svojich vozidlách určité technológie odvádzajúce pozornosť vodiča.
V smerniciach sa spomína deaktivácia rôznych zábavných a informačných systémov. Napríklad tak, že vodič nemôže za jazdy pristupovať na sociálne siete (áno, niektoré americké autá to dokážu). Vyskytuje sa tu však aj taký zákaz, ktorý nedovoľuje za jazdy zmeniť adresu cieľa zadaného v navigácii. Pre takýto úkon by musel vodič najprv zastaviť.
V smerniciach sa ale objavujú aj ďaleko rozumnejšie pravidlá. V aute nemajú byť žiadne systémy, ktoré od vodiča vyžadujú ovládanie oboma rukami, alebo ktoré by vyžadovali dlhší ako dvojsekundový očný kontakt.
Ministerstvu ide o to, že s čím ďalej pokročilejšími elektronickými systémami v autách prestávajú byť mobilné telefóny tým hlavným dôvodom odvádzanie pozornosti vodičov a NHTSA s ním súhlasí.
Automobilky nesúhlasia so všetkým
Automobilky súhlasia menej. Všeobecne síce vítajú snahu definovať, akú techniku je bezpečné za jazdy používať. Obávajú sa ale, že v prípade niektorých zákazov by sa jednoducho vodiči vrátili k svojim vreckovým zariadeniam.
Ak napríklad nepôjde zmeniť za jazdy cieľ vo vstavanej navigácie, vodiči vraj začnú namiesto nej používať klasické prenosné navigačné prístroje. Ministerstvom vydané pravidlá ale nie sú pre automobilky záväzné a tak z ich nedodržania nevyplývajú žiadne sankcie.
Nevada má riešenie
Zatiaľ čo sa zvyšok USA snaží zariadiť čo najmenšie odvádzanie pozornosti vodiča od riadenia, štát Nevada už má riešenie.
Nedávno tamojší zákonodarcovia schválili pravidlá pre prevádzku úplne automaticky riadených automobilov. Na nevadských cestách si tak čoskoro budú môcť "vodiči" cestou do práce zjesť raňajky a ešte si pri tom prečítať noviny.
Takzvané autonómne alebo samoriaditeľné automobily sa ale nezačnú na tamojších cestách objavovať príliš rýchlo. V prvej fáze projektu bude totiž prevádzkovateľ takého auta musieť zložiť kauciu vo výške jeden až tri milióny dolárov. Auto dostane špeciálnu červenú registračnú značku a bude sa potom môcť vydať na tamojšie cesty. Táto možnosť je výsledkom lobby internetového gigantu Google, ktorý už "autá bez vodiča" testuje niekoľko rokov.
Okrem Google sa na možnosť testovania áut bez vodičov určite teší aj Volkswagen, ktorý na podobnom projekte intenzívne spolupracuje s univerzitou v Stanforde. Ako pre Google tak univerzitu to nie je z ich kalifornských základní do Nevady vôbec ďaleko.
Noviny a internet áno, alkohol nie
Neskôr si budú môcť v Nevade autá ako Kitt zo seriálu Knight rider kúpiť aj bežní zákazníci - v čase, keď sa technológia v praxi dostatočne osvedčí a bude pripravená pre sériovú výrobu. Takéto autá potom dostanú špeciálnu zelenú registračnú značku a prevádzkovatelia nebudú musieť skladať žiadnu kauciu.
Stále však budú musieť vlastniť vodičský preukaz platný v štáte Nevada a budú zodpovední za všetky škody, ktoré automobil prípadne spôsobí. Zaujímavé je, že pravidlá by mali umožniť autonómnym autám jazdu úplne bez posádky.
Ak si ale hovoríte, že by sa také auto dalo využiť pre automatický odvoz z divokého večierka, budete mať v Nevade smolu. Hoci si totiž "vodič" takého vozidla bude môcť za jazdy pokojne čítať noviny, telefonovať, surfovať po internete a robiť ďalšie iné veci, ktoré inak chcú Američania z ciest odstrániť, alkohol v jeho krvi prítomný byť nesmie.
Nevadské úrady majú príslušné vyhlášky pripraviť do konca marca.
Autor: idnes.cz