Väčšina chodcov, ktorí vlani zomreli v cestnej premávke, boli nevodiči. Nevedeli vyhodnotiť situáciu z pohľadu vodiča motorového vozidla. Tvrdí to dopravný expert Jozef Drahovský.
BRATISLAVA. Až 23 percent obetí dopravných nehôd sú stále chodci. Vlani ich bolo 75 z celkového počtu 324 úmrtí.
Analytici mierne zlepšenie pripisujú najmä zníženiu povolenej rýchlosti v obciach na 50 kilometrov za hodinu.
„Stretnutie s autom idúcim rýchlosťou 60 km/h znamená pre chodca takmer istú smrť,“ vraví riaditeľ Školy bezpečnej jazdy Peter Kristín.
Prínosom je aj nová povinnosť nosiť mimo obce reflexné prvky. „Žiaľ, mnohí starostovia posunuli tabuľu začiatok obce až úplne na hranicu, takže opatrenie je len na papieri,“ upozorňuje dopravný analytik Jozef Drahovský.
Za nehodami vidí aj slabé zručnosti a povedomie. Vodiči často nevedia správne reagovať v krízových situáciách, v čom by im pomohli napríklad školy šmyku. Chodcom zas často chýbajú vedomosti o dopravných predpisoch. „Počet usmrtených chodcov, ktorí nemajú vodičské oprávnenie, je podstatne vyšší ako počet usmrtených chodcov, ktorí jazdia,“ vraví.
Hoci nedať chodcovi na priechode prednosť je už závažným priestupkom, za ktorý môže prísť vodič aj o preukaz, k mnohým nehodám stále dochádza v blízkosti priechodov.
„Pomohlo by, keby sme pred priechody namaľovali čiary a povedali, že keď bude vozidlo za čiarou, chodec už nemôže na priechod vstúpiť, lebo vozidlo už nedokáže zabrzdiť,“ hovorí riaditeľ Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity Gustáv Kasanický.