S podobnou žiadosťou sa Američania obrátili aj na Nemecko, Veľkú Britániu a Japonsko. Sú to krajiny s veľmi pragmatickým zmýšľaním a citlivým vzťahom k vlastným národným záujmom, a tak rokovania ešte nie sú ukončené.
Francúzi si však podľa všetkého uvedomili, že vysoké ceny ropy sa bezprostredne odrazia na cenách dopravy, výroby tepla a ešte na zhruba 89-tisíc tovaroch, ktorých sa bezprostredne alebo okrajovo ropa týka.
Snaha Francúzska je sympatická, ale nie je to systémové riešenie. Ak vyčerpajú všetky domáce zásoby ropy, Francúzsko ich bude musieť doplniť novou, už drahšou ropou. Navyše sa blíži termín, kedy Európska únia preruší dodávky ropy z Iránu. Predpokladá sa ďalší nárast cien a zrejme aj sociálneho napätia.
Naleteli obchodníci s ropou Francúzom?
Dôležitejší je efekt vyhlásenia, ktoré sa viac podobá na bluf ako na pravdu. Ceny ropy na burze ihneď po vyhlásení Francúzska padli o 112 centov. Francúzi nemuseli fakticky ani otvoriť svoje sklady a špekulanti sa zľakli a začali vyberať zisky.
Ak na trhu budú fungovať špekulanti a ťažba ľahko dostupnej ropy bude klesať, ceny nepôjdu dole.
V roku 1983 boli uzatvorené prvé obchody s futures (budúce kontrakty) na ropu. Dnes sú skôr finančným nástrojom ako obchodom s tovarom. Do 97 percent takto uzatváraných obchodov sa nikdy neskončí reálnymi dodávkami ropy. V podstate ide o kolosálny objem "papierovej" respektíve "elektronickej" ropy.
Ťažba ropy má však aj svoju reálnu ekonomickú stránku a tou sú náklady na jej ťažbu a dopravu do miest spracovania. V kanadskej provincii Alberta náklady na ťažbu jedného barelu dosahujú 80 USD. Ťažba z morských hlbín je ešte drahšia. Tam je ropa rentabilná pri cene 100 – 110 USD za barel.
Zdroj ekonomického pokoja: Líbya alebo Saudská Arábia?
Najbližší zdroj ropy, ktorý by mohol nahradiť výpadok iránskej ropy, je Líbya. Tam však ešte stále nepadlo konečné rozhodnutie, kto ropu dostane, a tak sa o ňu vedú neúprosné boje, údajne nielen politické. Situácia je nestabilná a ťažba rastie pomaly.
Saudská Arábia, ako jednotka v ťažbe ropy spomedzi krajín OPEC už vyhlásila, že je ochotná nahradiť v dodávkach dvojku, teda Irán. Názory odborníkov na vyhlásenie sa rôznia, aby by sa tak ale skutočne stalo, bude Rijád potrebovať čas. Čas, ktorý bude Európskej únii možno chýbať.
Zdroj informácií: Hlas Ruska
Autor je vedúcim zastúpenia slovenskej spoločnosti v Moskve.