Odborníci hovoria, že pri zrážke s autom idúcim rýchlosťou 50 km/hod neprežije takmer polovica chodcov, zrážka s autom idúcim rýchlosťou 30 km/h zabije každého dvadsiateho chodca.
Simulácie či crashtesty s figurínami Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity potvrdili, že aj náraz v nižšej rýchlosti dokážu chodcovi veľmi ublížiť. Zrážka pri istých rýchlostiach dokáže človeka aj roztrhať.
Na čo by motorkári nemali zabudnúť, aby prežili jar
Najmä chodci, ktorí neprešli autoškolou, sa podľa odborníkov často správajú na cestách nelogicky. Neuvedomujú si riziká a neraz sa vyberú pešo stredom cesty. Ak je to v noci a majú tmavé oblečenie, pre vodičov sa stávajú takmer neviditeľnými.
Ďalším problémom je nepozornosť - aj chodcov, aj vodičov. Úlohu zohrávajú aj zlý odhad situácie, pomalšie reakcie, či zlá viditeľnosť.
Na fotografii spoločnosti 3M vidno, ako chodca vidí v noci vodič auta so zapnutými stretávacími svetlami zo vzdialenosti približne 20 metrov.
Vľavo je chodec v tmavom oblečení, a aj keď je veľmi blízko auta, vodič vidí iba nohy pod kolenami. V noci aj tie môže prehliadnuť. Chodca, ktorý má na oblečení reflexné prvky, vidno aj na 150 metrov.
Auto idúce rýchlosťou 70 km/h dokáže zabrzdiť na dráhe približne 70 metrov. Po dvadsiatich metroch sa rýchlosť zníži len na 50 km/h. Chodec uprostred by aj za ideálnych podmienok prežil len náhodou. Jediný, kto má istotu, že prežije, je chodec s reflexnými prvkami na oblečení.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk