Peter: "Chcel by som sa opýtať - keď niekto ide predávať svoje vozidlo do autobazáru:
- ak sa odovzdá vozidlo na skúšobnú jazdu zamestnancovi, ktorý spôsobí dopravnú nehodu a škodu na vozidle, je tento zamestnanec povinný preplatiť všetky spôsobené škody na vozidle?
- je zamestnanec povinný zaplatiť aj prípadné škody na vozidle, ktoré by spôsobil svojou nedbanlivou jazdou?
- existuje formulár, ktorý by som mohol dať podpísať zamestnancovi, čím by prebral všetku zodpovednosť a prípadné vzniknuté škody by musel uhradiť?
Podobná otázka sa mi naskytá aj v prípade nákupu vozidla. Ak budem na skúšobnej jazde, mal by som podpísať nejaký formulár? Som zodpovedný za škody na vozidle? A čo ak bolo vozidlo už poškodené a autobazár sa bude snažiť vynútiť si platbu za poškodenia na vozidle?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Zodpovedný za akúkoľvek škodu je v podstate ten, kto ju spôsobí. Výnimkou je napríklad situácia, keď škodu spôsobí zamestnanec pri práci a vtedy za škodu zodpovedá zamestnávateľ. Zvyčajne je problém to dokázať, keďže málokto je ochotný dobrovoľne sa priznať k zodpovednosti za spôsobenie škody.
Ak teda s vaším autom havaruje zamestnanec autobazáru, náklady na odstránenie škôd by mal uhradiť autobazár. Je ale užitočné si to poistiť, napríklad dohodou či zmluvou s autobazárom, ktorému auto predávate. Samozrejme to platí aj pri predaji auta súkromnej osobe. V opačnom prípade radšej nedovoľte cudziemu človeku sadnúť za volant vášho auta. V prípade nehody vám potom môže pomôcť vo väčšine prípadov len súd.
Prečítajte si aj:
Ktoré križovatky a kde ukončujú obmedzenú rýchlosť
Na zákonnú poistku sa nedá spoľahnúť vždy
Každé motorové vozidlo musí byť zo zákona poistené. Takáto poistka vám ale nepomôže nahradiť škodu na vašom aute, ak si napríklad pracovník autobazáru sadne za volant vášho auto a havaruje počas skúšobnej jazdy.
Poisťovňa PZP nenahradí škodu "vzniknutú držiteľovi, vlastníkovi alebo prevádzkovateľovi motorového vozidla, ktorého prevádzkou bola škoda spôsobená", píše sa v zákone o povinnom zmluvnom poistení.
Takúto škodu si môžete uplatňovať buď z havarijnej poistky alebo priamo u vodiča, prípadne autobazáru. Pri havarijnej poistke ale treba počítať so spoluúčasťou.
Rovnaké pravidlá o zodpovednosti za škodu platia aj v prípade, že vy spôsobíte škodu na vozidle počas skúšobnej jazdy.
Predajca vám vtedy zvyčajne dá podpísať doklad o tom, že ručíte za prípadné škody spôsobené vašou jazdou. Ak by to neurobil, vystavil by sa zbytočnému riziku. Bez takéhoto dokladu by vám ťažko dokazoval aj to, že ste autom jazdili, nieto ešte, že ste ho poškodili.
Do cudzieho auta si sadnite, len ak máte istotu, že vás vlastník nepoškodí
Pred tým, než si do cudzieho auta sadnete, najlepšie spravíte, ak si ho obhliadnete. A nikdy ho nešoférujte bez svedkov. Aby ste prípadnému podvodníkovi, ktorý na vás bude chcieť hodiť škodu na aute spôsobenú iným, neuľahčili "prácu".
Vždy ten, kto vás zo spôsobenia škody obviní, bude musieť dokázať, že ste škodu spôsobili. A to aj vtedy, ak podpíšete dokument, že ste sadli do nepoškodeného auta, no vy ste nič zlé nespravili.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk