Hoci v Bratislavskom kraji polícia za prvé štyri mesiace zadržala až 299 vodičov s vyše jedným promile, do Centra pre liečbu drogových závislostí, ktoré sa na alkoholikov špecializuje, poslali policajti zatiaľ len 18.
Zákon o cestnej premávke pritom vyžaduje, aby polícia poslala k psychiatrovi každého vodiča dôvodne podozrivého zo šoférovania pod vplyvom alkoholu. Psychiatri si sťažujú, že im policajti opitých vodičov neposielajú napriek tomu, že vodič závislý od alkoholu je hrozbou nielen pre seba.
"Som presvedčený, že posielajú. Je však otázkou, že či ich posielajú bezprostredne po zistení takéhoto stavu alebo až po tom, ako uzatvoria priestupok, keďže vodičovi zadržali vodičský preukaz," bráni políciu Milan Hamar, riaditeľ dopravnej polície.
Psychiatri si sťažujú:
Pijani za volantom zriedka končia u psychiatra
Zákon neurčil, kedy má polícia poslať opitého vodiča k psychiatrovi
Predpisy síce jednoznačne určujú, že polícia má poslať opitého vodiča na psychiatrické vyšetrenie závislosti od alkoholu, ale nestanovujú, kedy to má polícia urobiť.
"Správny orgán môže rozhodnúť v ktoromkoľvek okamihu konania o priestupku. Zákonodarca neustanovil, že by to mal urobiť bezodkladne," vysvetlil Hamar.
Podľa polície je najšikovnejšie, keď sa rozhodne až na konci konania o priestupku, keď sa rozhodne o vine a treste. Skôr takýto vodič aj tak nesmie šoférovať, pretože by mal mať zadržaný vodičský preukaz.
Policajti by mohli vodičov na zisťovanie závislosti posielať aj skôr, no podľa Hamara môže nastať okolnosť, ktorá zvráti celý proces objasňovania priestupku. Nakoniec to môže skončiť tak, že vodičovi vinu nedokážu. "A ešte sa môže stať, že správny orgán bude čeliť sťažnosti od pôvodne obvineného a bude žiadať späť náklady za psychiatrické vyšetrenie," upozornil Hamar.
Polícia urobí na inšpektorátoch kontrolu
Správny orgán, konkrétne dopravný inšpektorát, má na vybavenie priestupku 30 dní. V mimoriadnych prípadoch 60 dní. Aby neboli prieťahy v konaní. "Niekedy ale sú prieťahy v konaní z objektívnych dôvodov. A ak rozhodne na konci tohto procesu, nie je vylúčené, že rozhodne aj po 6 mesiacoch niekedy," uviedol riaditeľ dopravnej polície.
Toto podľa Hamara môže spôsobiť rozdiel v číslach, na ktorý upozornili psychiatri. Podľa neho môže trvať pol roka až rok, kým sa počty zaznamenaných opitých vodičov zosúladia so štatistikami psychiatrov.
"Dosť ťažko sa mi na túto otázku odpovedá, lebo sme nerobili prieskum a ani kontrolu toho, ako rýchlo reagujú správne orgány na túto povinnosť. Či ich vybavujú bezodkladne alebo až na konci konania o priestupku pred vrátením vodičského preukazu. Ale beriem túto otázku ako podnetnú na vykonanie našej kontroly, ako sa s týmto správne orgány vysporadúvajú,"dodal Hamar.
Prečítajte si aj:
Zákon o cestnej premávke by rozdelili na dve časti
Zisťovanie závislosti nie je podľa polície sankcia
Riaditeľ dopravnej polície upozorňuje, že 0,14 mg/l (0,29 promile) alkoholu v krvi je hranica, kedy je možné konštatovať, že existuje dôvodné podozrenie z porušenia pravidiel cestnej premávky pre nedodržanie zákazu požitia alkoholických látok.
To, že polícia pošle vodiča na zistenie závislosti, podľa Hamara nemožno chápať ako sankciu, ale ako prevenciu pre šoféra a spoločnosť. Zisťuje sa tak, či je vodič chorý, teda závislý od alkoholu, alebo či nie je hrozbou pre spoločnosť.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk