Predbehnutie hasičského auta
Milan: "Už dávnejšie ma zaujímalo a teraz sa mi to stalo aj v praxi. Išiel som cez obec 50-kou, bol som takmer na konci, za mnou húkajúci a blikajúci hasiči. Okamžite som uvoľnil cestu (natlačením sa na krajnicu) a oni ma asi 70-kilometrovou rýchlosťou predbehli.
Po výjazde z obce som pridal na 90 a po pár metroch som bol za nimi. Môžem ich predbehnúť, ak im tá stará hasičská Tatra nedá viac ako 70 km/h a úsek cesty na predbiehanie je viac než prehľadný a bezpečný?"
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk
Predpisy nezakazujú predbehnúť vozidlo s právom prednostnej jazdy (vozidlo so zapnutou sirénou a majákom). Nesmiete ale takému vozidlu prekážať a zároveň nezabudnite ani na pravidlá predchádzania
V zákone o cestnej premávke sa píše: "Vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo."
Za podmienok, ktoré uviedol Milan, by bolo v súlade s predpismi, ak by predbehol hasičské auto a nebránil mu v plynulom a bezpečnom prejazde.
Motorkár kľučkujúci pomedzi autá
Ján: "Je protizákonné, ak motorkár prechádza pomedzi stojace autá na červenú na križovatke a to isté pri dopravnej zápche?"
Ak na ceste nie je dopravné značenie, ktoré by mu v tom bránilo (plná čiara a pod.) a zároveň tým nikoho neobmedzuje alebo neohrozuje, kľučkovanie by nemal byť problém z hľadiska predpisov. Motorkár ale nesmie zabudnúť na znamenie o zmene smeru jazdy, povolenú rýchlosť a neporušovanie ďalších pravidiel.
Takáto jazda ale nepatrí medzi najbezpečnejšie. Motorkár totiž nikdy nemôže vedieť, kedy sa kolóna stojacich áut pohne. Za istých okolností dokonca môže motocyklista kľučkujúci pomedzi autá spôsobiť prekážku cestnej premávky.
Vodičák na električky
Dodo: "Aké vodičské oprávnenie má mať vodič električky? Spýtal som sa policajtov a nevedeli to ani tí. Jeden tvrdil "D" a druhý, že asi nie, že stačí pravdepodobne "B" a nejaký kurz."
V zákone o dráhach sa píše, že vodič električky musí byť držiteľom preukazu na vedenie dráhového vozidla a vodičského oprávnenia skupiny B. Vodič trolejbusu musí mať aj vodičák na skupinu D.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk