V poradni na Natankuj.sme.sk sa čitateľ spýtal nasledovné, ako je to s alkoholom u poslancov po zrušení priestupkovej imunity. Najmä vtedy, ak už alkohol za volantom nie je priestupok ale prečin.
"Po uvažovaní s kamarátmi sme dospeli k názoru, ž poslanci si tým vlastne ušili na mieru zadné dvierka, ak náhodou budú šoférovať v podnapitom stave. V prípade, že poslanec NR SR chránený trestnoprávnou imunitou havaruje v podnapitom stave, avšak bude mať nad jedno promile, nebude mať z toho vlastne žiadne problémy, nakoľko na trestné činy sa vzťahuje trestnoprávna imunita," uviedol čitateľ, ktorý si v poradni hovorí kofca.
Poslanci ako vodiči sú pre políciu ako iní šoféri
Uvažovanie nášho čitateľa nás zaujalo, preto sme oslovili Prezídium Policajného zboru. Zisťovali sme, čo si o tom myslia kompetentní. "Pri kontrolách poslancov NR SR polícia postupuje v súlade so zákonom o Policajnom zbore a zákonom o cestnej premávke štandardným spôsobom ako u ostatných účastníkoch cestnej premávky," povedal hovorca Michal Slivka.
Vysvetlil, že konanie poslanca, ktoré má znaky priestupku, môžu policajti prejednať ako riadny priestupok. "Aj do 1. marca bolo možné, podľa zákona o priestupkoch, prejednať také konanie, ktorého sa dopustil pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky pri vykonávaní činnosti, pri ktorej by mohlo dôjsť k ohrozeniu života, zdravia alebo poškodeniu majetku," vysvetlil Slivka.
Rovnako to podľa hovorcu platí "aj v prípadoch, ak sa poslanec odmietol podrobiť vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo inej návykovej látky v krvi v súvislosti s dopravnou nehodou, na ktorej sa ako vodič zúčastnil".
Prečítajte si aj:
Koniec križovatky nie je ľahké určiť
Policajti sa na opitého poslanca musia spýtať v parlamente
Ako každý, aj poslanec musí strpieť úkony spojené s objasnením priestupku. V prípade, že by nafúkal viac ako jedno promile alkoholu, alebo by poslanec odmietol dychovú skúšku, tak by sa to posudzovalo ako podozrenie z prečinu. Polícia by poslanca ohlásila príslušnému nadriadenému orgánu, v tomto prípade národnej rade.
"Poslanca Národnej rady Slovenskej republiky nemožno trestne ani disciplinárne stíhať, ani ho vziať do väzby bez súhlasu NR SR," dodal Slivka.
Aj keď má poslanec imunitu, trest za alkohol si naňho počká
Zaujímal nás aj názor právnikov na tento problém. Vydanie súhlasu na stíhanie poslanca upravuje zákon č. 350/1996 Z.z. o rokovacom poriadku národnej rady SR, vysvetlil právnik, ktorý si neželal byť menovaný. Nevydanie súhlasu na trestné stíhanie poslanca národnej rady však podľa neho nevylučuje trestnosť natrvalo. Trestné stíhanie sa iba odďaľuje na čas, keď osoba prestane byť poslancom národnej rady.
"V prípade ak má človek možnosť sám rozhodovať o rozsahu svojich práv a povinností, upraví si ich tak, aby mu v čo najväčšej miere vyhovovali," vyjadril sa právnik s tým, že bez ďalšej zmeny ústavy nie je možné stíhať poslancov národnej rady ani za šoférovanie s alkoholom v krvi nad 1 promile.
Ďalší oslovení právnici nám napokon pre citlivosť tejto témy odpovede neposkytli.
Máte otázky z dopravných predpisov? Neviete vyriešiť križovatku? Nemáte sa koho spýtať na cesty, premávku, dopravné alebo technické kontroly, pokuty, pohonné látky?
Spýtajte sa v Poradni alebo píšte na magazin@natankuj.sk